Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı

0
Advertisement

Çocuklarda antibiyotik kullanımı zararlı mıdır? Antibiyotikler ne işe yarar, nasıl kullanılmalıdır? Antibiyotikler hakkında bilgi.

Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotikler yetişkinler tarafından son derece yaygın biçimde kullanıldığından, birçok anne-baba, bunların güçlü ilaçlar olduklarını ve doktor söylemedikçe bebeklere ve çocuklara asla verilmemeleri gerektiğini unutmaktadır.

NASIL İŞ GÖRÜRLER?

Antibiyotikler yalnızca bakterilere saldırırlar; virüsler üstünde etkileri yoktur. Boğaz iltihabı, bademcik iltihabı, apse ve parmak iltihapları gibi, nispeten küçük sorunlarda çok yararlı olabilirler.

Yan etkileri. Bazı çocuklarda penisiline karşı alerji olabilir ve penisilin verilmesi döküntülere yol açabilir. Çocuğunuzun bu durumunu biliyorsanız, her seferinde doktora söylemeniz gerekir.

Advertisement

Birçok antibiyotiğin, hazımsızlık ve ishalden sağırlığa (ender olarak) ve denge yitimine kadar yan etkileri vardır. Doktorun yazdığı bir antibiyotiği verdiğinizde, bebeğinizde ya da çocuğunuzda herhangi bir yan etki belirtisi görürseniz, hemen yeniden doktora başvurun: Piyasada çok çeşitli antibiyotikler vardır ve doktorunuz, çocuğunuza uygun yeni bir antibiyotik verecektir.

Antibiyotiklerin kullanılışı. Antibiyotikler, etkilerini çok çabuk gösterirler ve bebeğiniz ya da çocuğunuz birkaç saat içinde kendini daha iyi hissedebilir. Ama gerçek anlamda tedavi olması için, reçetede belirtilen dozların tamamlanmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu son derece önemlidir, çünkü, dozlar tamamlanmazsa, çocuğunuzun hastalığına yol açmış olan bakteriler, bu antibiyotiğe “direnç” kazanabilirler.

DİKKAT!

•Çocuğunuza, doktoru önermedikçe hiçbir zaman antibiyotik vermeyin.

Advertisement

•Yan etkiler konusunda kaygı duyarsanız, doktora bir kez daha başvurmaktan çekinmeyin.

•Reçetede yazılan tedavi dozlarını, her seferinde tam kullanın.

• İlaçları kilit altında tutun.

BU YAZI SADECE BİLGİ VERMEK AMAÇLIDIR. DOKTOR TAVSİYESİ DEĞİLDİR. LÜTFEN DOKTORUNUZA BAŞVURUN.

Advertisement

Leave A Reply