Çocuklarda Bacak Ağrıları Nedenleri ve Tedavisi

0
Advertisement

Çocuklarda bacak ağrıları neden görülür? Bu bacak ağrılarının belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi.

cocuk-bacak-agrisiÇOCUKLARDA BACAK AĞRILARI

Çocuklar bacak ağrılarından şikâyet edebilirler; ama genellikle bu ağrıların, gerçekten önemli bir nedeni yoktur. Bununla birlikte, yetişkinlerin “büyüme ” dedikleri bu ağrılar, çocuklar gerçek bir sorun, anne-babalar için bir kaygı konusu haline gelebilir.

BELİRTİLER

“Büyüme ağrıları” diye adlandırılan ağrılar en çok, dört-sekiz yaşlarındaki çocuklarda görülür. Her iki bacakta, bazen bütün uyluk boyunca, daha çok da bütün alt bacakta donuk, sızı biçiminde bir ağrı olarak hissedilir; çoğunlukla geceleri şiddetlenerek, çocuğun uykusunu bozabilir. Normal ağrılar ve sızılar, çocukların spor etkinliklerine katılmalarından sonra artabilir.

Advertisement

ÖBÜR BACAK AĞRILARI

En sık rastlanan bacak ağrıları basit “büyüme ağrıları” olmakla birlikte, bacaklarda ender de olsa, başka ağrılar da ortaya çıkabilir. Bazen, başka belirtilerle birlikte olan bazı özgün bacak ağrıları, daha ciddi hastalıkların belirtilerinden biri olabilir.

NEDENLER

“Büyüme ağrıları” diye adlandırılan bacak ağrılarına neyin yol açtığı bilinmemektedir. Bazı doktorlar, büyümedeki atılımlara bağlı olduklarını ve kasların, kemiklerle aynı hızda büyümemesinden kaynaklanabileceklerini, bazı doktorlar da, büyümenin ağrıya yol açmasını açıklayacak hiçbir neden bulunmadığını ileri sürmektedirler.

Advertisement

Doğal olarak, bazen de çocuğun aşırı koşuşturup, spor yapmış olması da bacak ağrılarına yol açabilir; ama bu durumda, neden açıkça bellidir.

TEDAVİ

Herhangi bir hastalıktan kaynaklanmadıkları sürece, bacak ağrıları için tek tedavi, çok eski dönemlerden bu yana uygulanmakta olan sıcak tutma ve rahat ettirmedir. Ilık banyo ya da bir sıcak su şişesi (ya da torbası) ağrının geçmesine yardımcı olabilir; rahatlatıcı masaj, kasların gerginliğini azaltır. Ayrıca. çocuğu sevip okşayarak, ilgi göstererek ağrıdan kaygılanmasını önleyecek sözler söyleme de, çok yararlı olur.

Çocuğunuz kendisine bir şeyler olduğu konusunda bir kaygı ve kuşkuya kapılmışsa, gerçekten de, onunla oturup sakin sakin önemli bir şey olmadığını, ağrısının kısa süre sonra geçeceğini anlatmak ve içini rahatlatmak, ilgisini ağrısından, size yöneltir.

Advertisement

Leave A Reply