Çocuklarda Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

0

Çocuklarda bademcik neden ve ne kadar önemlidir? Bademcik belirtileri ve tedavisi nasıldır, hakkında bilgi.

Çocuklarda Bademcik Şişmesi

Advertisement

Bademcik rahatsızlığı, genellikle streptokok tipi bakterinin ya da bir virüsün sebep olduğu, had safhada bir bademcik iltihaplanmasıdır. Boğazın gerisinde yer alan ve bakterilerin vücuda girmesini engelleyerek onlarla mücadele eden ve böylece şişerek solunum yolunu kapatan bademcikler vücudun ilk koruma hattını oluştururlar. Bu sırada iltihaplanan bademcikler boğaz ağrısı, ateş ve bezlerin şişmesine neden olurlar. Bu iltihaplanmadan burnun gerisinde yer alan adenoidler de etkilenir. Bir yaşından küçük bebeklerin bademciklerinden rahatsızlanmaları pek enderdir. Bademcik iltihabına daha çok bademcik ve adenoidleri büyümüş olan ve mikrobik bir ortama yeni giren okul talebelerinde rastlanır. İltihaba karşı direnç zamanla artıp adenoidler küçüldüğünden bademcik rahatsızlıkları da azalır. Çocuklar bademcik hastalığından çoklukla on yaş civarında kurtulurlar.

Ne kadar önemlidir?

Sağırlığa neden olabilen orta kulak iltihabı ile birlikte olmadıkça önemli değildir. İstisnai olarak nefrit ve mafsal romatizması gibi olumsuz gelişmeler görülübilir.

Muhtemel belirtiler?

Advertisement

• Boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü yaratacak ölçüde olabilir.
• Kırmızı ve büyük bademcikler, sarı lekelerle kaplı olabilir.
• 38 derecenin üzerinde ateş.
• Boynunda şişmiş bezler
• Adenoidler de etkilenmiş ise ağızdan nefes alma, horlama ve genizden konuşma
• Ağız kokusu

İlk olarak ne yapmalısınız?

1- Çocuğunuz boğaz ağrısından şikâyet ediyorsa ve yutkunmasında bir zorluk farkedersiniz iyi bir ışıkta başını geride tutarak ve temiz bir kaşığın sapı ile diline yavaşça bastırarak boğazını incelerken “aaaa’ sesini çıkarmasını isteyin. Bu hareket sonucu boğazı açılacak size bir iki saniye içinde bademciklerinin kızarmış, büyümüş veya sarı lekelerle kaplanmış olup olmadığını görme imkânını sağlayacaktır.

2- Çocuğunuzun ateşini ölçün.

3- Çocuğunuzun boynunun alt yanlarında ve çene altında parmaklarınızı gezdirerek bezlerinin şişip şişmedi-ğini kontrol edin. Şişmiş bezler deri altında büyük bezelye şeklinde elinize gelir.

4- Çocuğunuzun yaşı uygunsa, kulak ağrısı var mı diye sorun. Çocuğunuz çok küçükse kulaklarından birini oğuş-turup çekiştiriyor mu diye bakın. Kulakta herhangi bir akıntı olup olmadığını kontrol edin.

Advertisement

5- Boğazını rahatlatmak için bol bol serin meşrubat içirin.

Doktora başvurmalı mısınız?

Bademcik iltihabından şüphelendiğiniz anda derhal doktoru arayın.

Doktor ne yapacaktır?

Doktor, iltihaba sebep olan mikrobu laboratuvarda araştırmak üzere, çocuğunuzun boğazından kültür alabilir (acı vermeyen bir işlemdir). Bakteriyel bir iltihaptan şüplelendiği takdirde an-tibiyotikli bir ilaç verebilir. Bir virüs iltihaplanması durumunda ise verilebilecek bir ilaç yoktur.

★ Doktor herhangi bir kulak iltihabı olup olmadığını görmek üzere çocuğunuzun kulaklarını inceler, iltihap bulduğu taktirde antibiyotik verecektir.

★ Çocuğunuz çok sık bademciklerinden rahatsızlanıyor veya büyümüş olan adenoidleri devamlı olarak ortakulak iltihabına sebep oluyorsa, bademcik ve adenoidlerin ameliyatı konusunda karar vermek üzere doktora danışmanız gerekebilir. Bu kararın alınmasında göz önünde bulundurulması gereken unsurlar şunlardır:

a) Dört yaşından küçük çocuklarda bu ameliyat çok seyrek yapılır.

b) Bademcik rahatsızlığının başlangıcı, çocuğunuzun bademcik iltihaplanması ve kulak ağrılarının ne zamandan beri tekrarladığı önemli unsurlardır. Doktorların çoğu ameliyat kararı almadan iki yıl beklemeyi uygun görürler.

c) Çocuk etkileri: Rahatsızlık, çocuğun okula gitmesine mani olarak eğitimini etkileyecek ya da rahat yatmamasından dolayı sıhhatini bozacak sıklıkta olduğu takdirde, bademcik ameliyatı tavsiye olunur.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

Advertisement

★ Çocuğunuza ateşli olduğu zamanki tedaviyi uygulayın. Yatak istirahati şart olmamakla beraber ılık bir odada olmalıdır.

★ Muntazam bir şekilde içecek şeyler vererek vücuduna sıvı girişini çoğaltın.

★ Çocuğunuz yutma güçlüğü çekiyorsa, gıdasını daha sulu bir şekle dönüştürün, ancak yemeğe zorlamayın. Kendisine en çok sevdiği ve özellikle yoğurt veya dondurma gibi boğazından rahatça kayacak şeyleri verin.

★ Gargaranın, iltihabı boğazdan orta kulağa taşıdığı meydana çıkmış olduğundan, çocuğunuz boğazı ağrıdığında ona gargara yaptırmayın.


Leave A Reply