Çocuklarda Beyin Felci Nedenleri ve Belirtileri

0
Advertisement

Beyin felci nedir? Çocuklarda görülen beyin felcinin nedenleri, belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır? Beyin felci hakkında bilgi.

ÇOCUKLARDA BEYİN FELCİ

Çocuğu ömür boyu özürlü bırakan bebek hastalıkları sayısının neyse ki çok az olmasına karşılık, az da olsa böyle hastalıklar vardır ve beyin felci, bunların en kötülerinden biridir: Genellikle “spastik” diye adlandırılan bir dizi kalıcı özüre yol açar. Özürler, beynin hareket ve dengeyi denetleyen bölümlerinin, doğumdan önce, doğum sırasında ve doğumdan hemen sonra zarara uğraması sonucu ortaya çıkar.

NEDENLER

Beyin felcinin eskiden, yalnızca doğum sırasında bebeğin beyninin oksijensiz kalmasından kaynaklandığı düşünülürken, günümüzde uzmanlar, beynin zarar görmesinin, daha çok doğumdan önce olduğuna inanmaktadırlar. Ve söz konusu zarara, büyük bir olasılıkla, anneye çok büyük rahatsızlık vermemiş de olsa, kızamıkçık gibi bir virüs enfeksiyonunun, gelişen dölütü etkilemiş olmasının yol açtığını düşünmektedirler. Ayrıca, doğum sırasında ya da doğumdan hemen sonra baştaki bir yaralanma ya da bir darbe de, beynin zarar görmesine, dolayısıyla da beyin felcine yol açabilir ve yazık ki çoğunlukla, yol açtığı zarar o sırada farkedilmez.

BELİRTİLER

Advertisement

Kas hareketinin ve denetiminin gelişmesindeki anormallikler, ortaya çıkan ilk belirtilerdir. Ayrıca bazı çocuklarda çırpınmalar, görme, işitme ya da konuşma bozuklukları ve öğrenme yetersizlikleri de görülebilir.

Belirtiler her zaman hemen ortaya çıkmaz ve çocuk büyüdükçe değişebilir.

DİKKAT

Doktorun beyin felci teşhisi koymadan önce araştırmak isteyeceği, çeşitli belirtiler vardır:

Advertisement

• Üçüncü aydan sonra, baş hareketlerini yeterince denetleyememe;

•emme ya da yutma sorunları;

•sürekli salya akması;

•omurganın yay biçimini alması;

Advertisement

•bedenin bir yanındaki kol ve bacakların hareketlerinde kısıtlanma;

•normal dışı durumda bir emekleme;

•denge bozukluğu;

•sürekli ayak parmaklarının ucuna basarak yürüme;

Advertisement

•hareketlerin gelişmesinde gecikme.

TEDAVİ

Beyin felcinin tedavisi ne yazık ki henüz yoktur.

BU YAZI SADECE BİLGİ VERMEK AMAÇLIDIR. DOKTOR TAVSİYESİ DEĞİLDİR. LÜTFEN DOKTORUNUZA BAŞVURUN.

Advertisement

Leave A Reply