Çocuklarda Boğaz İltihabı Belirtileri

0

Çocuklarda boğaz iltihabı ne kadar önemlidir ve belirtileri nelerdir? Boğaz iltihabı tedavisi, hakkında bilgi.

Çocuklarda Boğaz İltihabı

Advertisement

Hastalık boğazda bir iltihaplanmadır. Birçok ufak virüs ve zaman zaman da bakteri vücuda ağız yolu ile girer ve çok zaman da boğazda yerleşir. Boğaz iltihabının en belirgin arazı seste kısıklık, kuru bir öksürük ve bazen de yüksek ateştir.

Ne kadar önemlidir?

Boğaz iltihabı genellikle çok önemli değildir ve daha ciddi bir durum olan bademcik iltihabı ya da bronşitten kaynaklansa bile bir hafta içinde geçer. Yine de ufak çocuklarda boğaz şişerek nefes almayı güçleştirir ve ciddi bir komplikasyon olan krup hastalığına neden olabilir. Bu takdirde mutlaka tıbbi bir tedavi gerekecektir.

Muhtemel belirtiler

Advertisement

• Ses kısıklığı
• Kuru öksürük
• Hafif ateş
• Boğaz ağrısı
• Gürültülü bir şekilde öksürük

İlk olarak ne yapmalısınız?

1- Çocuğunuzun ses kısıklığı yanında bronşit gibi solunum yolu iltihaplanması belirtileri yoksa çocuğunuzun ateşine bakın 38 dereceyi aşarsa vücutta bir başka enfeksiyon olabilir.

2- Çocuğunuzun krup hastalığında rastlanılan türde gürültülü bir öksürüğü olup olmadığına dikkat edin.

3- Mümkünse çocuğunuzun odasındaki havayı nemli tutun. Havalanmasını teminen arada bir camı açın.Böylece kuru öksürük ile mücadelede etkin bir hava ortamı yaratabilirsiniz.

Doktora başvurmalı mısınız?

Advertisement

Çocuğunuzun krup hastalığına tutulduğunu düşünüyorsanız derhal doktora başvurun. Çocuğunuzun başka bir enfeksiyonu olabileceğinden şüpheleniyorsanız, ya da ateşi yüksekse ilk fırsatta doktora başvurmalısınız.

Doktor ne yapacaktır?

Bakteriden kaynaklanan iltihabi bir durum varsa doktor antibiyotik verir.

Siz nasıl yardım edersiniz?

Çocuğunuzun yüksek sesle konuşmasına engel olun. Bütün ailenin yavaş sesle konuşmasını temin ederek bir oyun ortamında bunu gerçekleştirebilirsiniz.

• Çocuğunuza boğazını yumuşatması için bol bol sıcak içecekler verin. Ballı sıcak limon suyu, yada herhangi bir meyve suyunu sıcak su ile karıştırmayı deneyin.


Leave A Reply