Çocuklarda Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

0

Çocuklarda bronşit nedir? Bronşit belirtileri nedir ve ne kadar önemlidir? Bronşit tedavisi hakkında bilgi.

Çocuklarda Bronşit

Advertisement

Bronşit akciğerlerdeki hava kanallarında oluşan iltihabi bir durumdur. Nedeni basit bir soğuk algınlığı veya boğaz ağrısı gibi üst solunum yolundaki bir iltihap olabilir. Virutik ve mikrobik kökenli olan enfeksiyon, hava kanallarının iç cidarlarının şişmesine ve balgam oluşmasına neden olarak solunumu güçleştirir. Ayrıca iki-üç gün içinde balgamlı bir hale gelen kuru bir öksürük başlar. Çocuğunuz balgamını yutarsa kusabilir. Endişe etmeyin.

Ne kadar önemlidir?

Bir yaşından büyüklerde bronşit genelde ciddi bir hastalık olmamakla beraber,solunumda hırlama ve kusma bazı durumlarda hastane bakımı gerektirecek kadar önemli hale gelebilir.

Muhtemel belirtiler

Advertisement

• Ateşin yükselmesi.
• Kuru sarsıcı bir öksürük, bu öksürük sarı veya yeşil balgam getiren bir öksürüğe dönüşür.
• Hızlı ve hırıltılı solunum, dakikada4C soluk.
• Solunum zorluğu.
• iştahsızlık.
• Öksürükle kusma.
• Dudaklar ve dilde morarma.

İlk olarak ne yapmalısınız?

1. Çocuğunuz son zamanlarda soğuk algınlığı, sinüzit, boğaz veya kulak iltihabı geçirdiyse ve durumunda olumsuz yönde bir değişiklik olursa, ateşine bakın. Ateşi varsa, 4 saatte bir derecesini alın. 38°’ye yükselirse, ılık suyla ıslatılmış süngerle ateşi düşürmeye çalışın.

2. Çocuğunuz sürekli öksürüyorsa, balgam çıkarıp çıkarmadığını kontrol edin ve balgam çıkarmasına yardımcı olun. Bunun için ufak çocuğu yüzüstü yatırıp öksürürken sırtına hafifçe vurun.

3. Çocuğunuza bol bol sulu içecekler verin, yemek yemese bile vücudunun susuz kalmasını önleyin.

4. Balgam varsa çocuğunuza öksürük geçirici ilaçlar vermeyin ki, balgam çıkabilsin.

Advertisement

5. Çocuğunuzu sakin, sıcak ve sessiz bir ortamda tutun.

Doktora başvurmalı mısınız?

Çocuğunuz zorlukla nefes alıyor, her nefeste göğsünü içine çekiyor veya dudakları çevresinde ve dilinin üzerinde morluk oluyorsa bu acil bir durumdur. Derhal doktora başvurun ya da onu en yakınki acil servise ulaştırın.

Doktor ne yapacaktır?

• Çocuğunuz solunum güçlüğü ya da kusmadan çok rahatsızsa, doktor onu hastaneye kaldırabilir. Bu durumda çocuğa solunuma yardımcı olmak için oksijen verilir, ya da kusmadan dolayı vücudun susuz kalmaması için serum bağlanır.

• Bakteriye! bir enfeksiyon söz konusu ise doktor çocuğa antibiyotik verecektir. Çocuğunuzun bronşiti virütik kökenli ise, doktor size bakım konusunda bazı tavsiyelerde bulunacaktır. Bronşitin belirgin bir ilacı yoktur. Doktor size çocuğunuzun balgam çıkartması için yapmanız gerekeni gösterecektir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

Çocuğunuzun sırtına yastık koyarak solunumuna yardımcı olun.

• Çocuğunuz uyurken solunuma yardımcı olmak için başını yastıkla destekleyin.

• Çocuğunuzu sakinleştirin, etrafta koşuşmak ve fazla heyecan bir öksürük krizi ve kusmaya neden olabilir.

Advertisement


Leave A Reply