Çocuklarda Burun Kanaması

0

Çocuklarda burun kanaması ne kadar önemlidir? Çocuklarda burun kanaması nasıl durdurulur, tedavisi hakkında bilgi.

Çocuklarda Burun Kanaması

Advertisement

Burnun iç cidarındaki damarlarda bir çatlama olduğunda burun kanaması oluşur. Bu kanama çocuğunuz basit bir soğuk algınlığı veya saman nezlesi geçirirken, şiddetli bir sümkürme veya hapşırmadan, burnu çarpmaktan, burun karıştırmaktan yada burundaki yabancı bir cisimden kaynaklanabilir. Son ihtimalde kanın yanı sıra kötü kokulu bir akıntı da olacaktır. Burun kanamasından kan kaybı korkutucu görüntüsüne karşın genelde çok önemli değildir.

Ne kadar önemlidir?

Burun kanaması çoğunlukla önemli değildir. Ancak, çocuğunuz sık sık zor durdurulabilen burun kanamaları geçiriyorsa veya burun kanaması başa vurulan bir darbe sonucu ise, tıbbi önlemler gerekebilir.

Advertisement

İlk olarak ne yapmalısınız?

Burun deliklerine bir şey tıkayarak kanamayı durdurmaya çalışın. Çocuğunuzu başı lavabo veya bir tas üzerine eğilmiş şekilde oturtun. Burnunu burun kemiğinin bittiği noktada iki parmağınız arasında sıkın. On dakika ya da kanama duruncaya kadar uygulamayı sürdürün. Burun kanamasında çocuğunuz başını arkaya eğmesin. Kan burnun arkasından mideye akacak ve rahatsızlık ve kusma yaratacaktır.

Doktora başvurmalı mısınız?

Kanama 30 dakika geçmesine rağmen kesilmez ve çocukta baş dönmesi ve sararma olursa, derhal doktora başvurun. Çocuğunuzun burnunda yabancı bir madde olmasından şüpheleniyorsanız veya kanamalar sık ise, olabildiğince kısa sürede doktora başvurun.

Doktor ne yapacaktır?

Advertisement

• Çocuğunuz başına bir darbe yemişse, doktor kafatasında bir çatlama olup olmadığını kontrol etmek için röntgen çekilmesini isteyebilir.

• Burun kanaması durmamışsa, burnuna gazlı bez yerleştirerek kanamayı durdurmaya çalışacaktır. Bu işlem bölgesel uyuşturma altında yapılabilir. Gazlı bez birkaç saat sonra burundan alınabilir.

• Çocuğunuzun burnunda yabancı bir madde varsa, doktor bu cismi bölgesel uyuşturma uygulayarak çıkaracaktır.

• Burun kanamaları sık ise, doktor çocuğunuzu bir kulak-burun-boğaz mütehassısına göstermenizi isteyecektir. Tekrarlayan burun kanamaları kılcal damarlardan kaynaklanıyorsa, doktor o noktayı yakarak körletir. Bu genel uyuşturma uygulanarak yapılır.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

Burun kanaması ardından kanamanın yeniden başlamaması için, çocuğunuzun sümkürmesini en az üç saat önleyin.


Leave A Reply