Çocuklarda Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi

0

Çocuklarda dizanteri nedenleri ve belirtileri nelerdir? Dizanteri ne kadar önemlidir, tedavisi hakkında bilgi.

Çocuklarda Dizanteri

Advertisement

Kalın bağırsağın İç örtüsünün iltihabıdır ve ateş yükselmesiyle ishale neden olur. Buna yol açan bakteri (Shigella adlı basil) dışkıyla dışarı atılır ve eğer çocuğunuz ellerini tuvalete gittikten sonra yıkamazsa, bakteri ellere bulaşmış olarak kalacağından daha başkalarına da yayılabilir. Dizanteri, sağlık koşullarının iyi olduğu ülkelerde nadir görülür.

Ne kadar önemlidir?

Dizanteri, özellikle çocuklarda çok önemli bir rahatsızlıktır, çünkü su kaybına yol açabilir.

Muhtemel belirtiler

Advertisement

• Şiddetli karın ağrısı.
• Her yarım saatte bir veya daha sık dışkı yapmak, dışkıda mukus, kan veya irin bulunabilir.
• Ateş.
• Bulantı.
• Uyku hali ve dermansızlık.
• Kusma.

İlk olarak ne yapmalısınız?

1. Eğer sağlık koşulları bozuk bir yerde yaşıyor veya kalıyorsanız ve çocuğunuz sık sık ve gevşek dışkı yapıyorsa, dışkısında kan, mukus veya irin bulunup bulunmadığını kontrol edin. Böyle bir durum görürseniz, hemen doktora başvurun.

2. Çocuğunuzun ateşine bakın.

3. Sıvı kaybını önlemek için kendisine sık sık İçecek bir şeyler verin.

Doktora başvurmalı mısınız?

Advertisement

Çocuğunuzun sık sık çıkardığı gevşek dışkıda kan, mukus veya cerahat görürseniz hemen doktora başvurun. Aradan on iki saat geçmiş olmasına rağmen dışkı normale dönmemişse veya çocuğunuz çok seyrek ya da koyu renk idrar yapıyorsa, mümkün olan en kısa zamanda doktora başvurun.

Doktor ne yapacaktır?

• Çocuğunuzu su kaybına karşı tedavi edecek ve çocuğunuzun dışkı örneğini tetkik edilmesi için bir laboratuvara gönderecektir.

• Eğer çocuğunuzda şiddetli bir dizanteri varsa, onu hastaneye yatıracak ve su kaybına karşı damardan serum vermeye başlayacaktır. Dizanteri, resmi sağlık yetkililerine bildirilmesi zorunlu bir hastalıktır ve yalnızca çocuğunuzun değil, bütün aile bireylerinizin dışkıları kontrolden geçirilir. Çocuğunuzun da, dışkısında artık hiç bakteri kalmayıncaya kadar okula gitmesine izin verilmez.

Siz Nasıl Yardımcı Olursunuz?

• Çocuğunuza, her tuvalete gidişten sonra ellerini dikkatli bir şekilde yıkamasını mutlaka öğretin.


Leave A Reply