Çocuklarda Dolama Nasıl Geçer?

0

Çocuklarda, parmaklarda dolama neden meydana gelir, nasıl geçer? Dolama belirtileri, tedavisi hakkında bilgi.

dolama

Advertisement

Çocuklarda Dolama

El veya ayak tırnağı kenarındaki deri kıvrımının iltihaplanmasıdır. Buna yol açan mikroplar derinin uzun süre su içerisinde kalıp yumuşaması ya da tırnağın veya komşu derinin devamlı koparılması yahut yenmesi nedeniyle deriden içeri girer. Tırnak kıvrımında cerahat birikirken, bölgede şiddetli ağrı hissedilir.

Ne kadar önemlidir?

Dolama, önemli bir hastalık değildir ve kolayca tedavi edilebilir. Bazen Candidaalbicans (pamukçu etkeni) gibi bir mantar, durumu ağırlaştırabilir ve uzun süreli, şekil bozukluğuna yol açabilecek bir rahatsızlık meydana gelmesine neden olabilir.

Advertisement

Muhtemel Belirtiler

• Tırnak kıvrımı çevresinde kızarıklık ve şişlik.
• Tırnağın altında veya yanında cerahat birikmesi.
• Zonklama tarzında ağrı.

İlk olarak ne yapmalısınız?

1. Eğer çocuğunuz tırnak çevresinde zonklama tarzında ağrıdan şikâyet ederse ve deri altında cerahat biriktiğini görürseniz, bunu boşaltmaya çalışmayın, aksi takdirde tırnak yatağına zarar verebilirsiniz.

2. Cerahatin baş vermesi için hasta bölgenin üzerine ılık suya batırılmış bir pamuk parçası yerleştirin. Dolama kendiliğinden açılacak yada yavaş yavaş ortadan kaybolacaktır.

3. El veya ayak parmağını çarpmalardan, darbelerden koruyun.

Advertisement

Doktora başvurmalı mısınız?

Eğer cerahat birkaç saat içerisinde boşalmazsa veya ağrı çok şiddetliyse, mümkün olan en kısa zamanda doktora başvurun.

Doktor ne yapacaktır?

• Eğer cerahat birikmişse doktor, muhtemelen dolamayı yaracak ve cerahatin dışarı boşalmasını sağlayacaktır. Bu işlem genellikle lokal anestezi altında yapılır. Durum ciddiyse bazen, cerahatin boşalabilmesi için anestezi altında küçük bir tırnak parçasının kesilmesi gerekebilir. Bu girişim ağrıyı hemen ortadan kaldıracaktır.

• Eğer akut bir enfeksiyon varsa doktor, ağızdan almak veya tırnağa sürmek üzere antibiyotik verecek ve bakterilerin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

• Eğer dolama geçmezse çocuğunuzu, bir mantar enfeksiyonu bulunup bulunmadığını anlamak üzere deri hastalıkları uzmanına gönderecektir. Eğer böyle bir mantar hastalığı varsa, buna karşı özel haplar veya merhemler verilecektir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Çocuğunuzun tırnaklarını kısa kesin ve onun ısırıp koparabileceği herhangi bir parça bırakmayın.

• Çocuğunuzu tırnağını veya yanındaki deriyi yememesi, ısırıp koparmaması için uyarın, ona bunun tehlikeli olduğunu öğretin.

Advertisement


Yorum yapılmamış

  1. Yasemin körez on

    Hocam oglum tırnaginda dolama cikti doktor patlatti cunku cok fena olmustu..kremler fayda etmedi.etrafi kizarik ama tirnak ucunca aciklik oldu iki uc gun pansuman yapilacak daha uzun suredemi iyilesir..birde cok terlemeye basladı dolamadan dolayimi acaba ne olur bi cevap yazin lutfen

Leave A Reply