Çocuklarda Gece Altına Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi

0

Çocuklarda görülen geceleri altına kaçırma, idrar kaçırma nedenleri nelerdir, neler yapılmalıdır? İdrar kaçırma tedavisi hakkında bilgi.

idrar-kacirma

Advertisement

Çocuklarda Gece Altına Kaçırma

Çocuklarda mesane kontrolü, değişik yaşlarda elde edilir. Çeşitli becerilerin kazanılma yaşı çocuktan çocuğa ne kadar farklıysa, idrar tutabilme yeteneğinin kazanılması da o derece farklı yaşlarda mümkün olabilmektedir. Beş yaşındaki her on erkek çocuktan biri geceleri yatağını ıslatırsa da üç-dört yaş arasındaki çocukların hemen hepsi, geceleri altına kaçırmamayı öğrenir.

Daha önceleri altına kaçırmayan bir çocuğun geceleri tekrar altını ıslatmaya başlaması, hemen her zaman için gerginlik ve sinirsel yorgunluk işaretidir. Bu genellikle önemli bir olayı, örneğin yeni bir kardeşin doğmasını veya okula başlanmasını izler. Geceleri idrar kaçırma olayı, ender bazı vakalarda fiziksel nedenlere bağlıdır. İdrar yolu enfeksiyonları veya idrar yollarındaki herhangi bir anatomik anormallik, bu gibi nedenlerdendir. Eğer geceleri yatağını ıslatan bir çocuk gündüz de sık sık idrar yapıyor ve çok su içiyorsa, şeker hastası olabilir.

İlk olarak ne yapmalısınız?

Advertisement

1. Çarşafın altına plastik bir örtü serin ve bununla çarşafın arasına da, gerektiğinde her gün yıkanabilecek emici bir bez parçası koyun.

2. Kendi davranışlarınızı inceleyin. Çünkü çocuğun sorunu, sizden kaynaklanmış olabilir; örneğin çocuğunuza sert davranıyor veya evde gergin bir hava yaratıyor olabilirsiniz

3. Gece yatmadan önce çocuğunuzun mesanesini tamamen boşalttığından emin olmanız gerekir. Eğer çocuk istiyorsa, yatağının yakınına bir lazımlık bırakın. Böylece gece uyanan çocuk, idrar yapmak için tuvalete gitmek zorunda kalmaz.

4. Çocuğunuzun idrarında balık kokusunu andıran bir koku bulunup bulunmadığına bakın. Böyle bir koku, idrar yolu enfeksiyonunu gösterebilir.

Doktora başvurmalı mısınız?

Hem sizin hem de çocuğunuzun bu konudaki sıkıntısı büyükse veya çocuğunuzda idrar yolu enfeksiyonu gibi idrarı balık kokusuna benzer bir koku veren başka bir sorun bulunduğundan şüpheleniyorsanız mümkün olan en kısa zamanda doktora başvurmalısınız.

Advertisement

Doktor ne yapacaktır?

• Çocuğunuzu muayene edecek ve bir idrar yolu enfeksiyonunun ya da anatomik bozukluğun bulunma olasılığını araştırmak için idrar tahlili yapacaktır.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Sorunu fazla önemsemeyin ve ev halkının da aynı tutumu izlemesini sağlayın. Geceleri altına kaçırdığı için çocuğunuzu asla cezalandırmayın ve konu ne kadar sıkıcı olursa olsun, hafife almaya çalışın. ,

• Altını ıslatmadığı her gece için çocuğunuza ödül verin. Örneğin duvardaki takvim üzerine yapıştırabileceği kâğıt yıldızlar onun, bu bakımdan kendine daha fazla güvenmesini de sağlayacaktır.

• Yatmadan önce çocuğa verdiğiniz sıvı miktarını hiçbir zaman kısıtlamayın. Böyle bir önlemin faydası yoktur.


Leave A Reply