Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri ve Tedavisi

0
Advertisement

Çocuklarda olan iştahsızlık neden olur? İştahsızlık belirtileri nedir, ne kadar önemlidir, nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda İştahsızlık

Çocuk hastalandığında, iştahı da genellikle azalır. Bu nedenle iştahsızlık, genel sağlık durumunun bozuk olduğunu gösteren bir belirtidir ve hemen her zaman için ateş yükselmesine eşlik eder. İştahsızlık ayrı gastroenterit gibi mide veya bağırsak hastalıklarının ya da yutma olayının ağrılı olması yüzünden boğaz ağrısının bir belirtisi de olabilir. Araç tutması gibi hafif rahatsızlıklar da genellikle iştahsızlığa neden olur ama bu, yalnızca geçicidir. Çocuğunuz yorgun olduğu için bir öğünü kaçırdıysa veya onunla yemek konusunda mücadele etmeniz yüzünden yemek yemiyorsa; bu iştahsızlığın ardında başka bir hastalık aramanız gereksizdir. Bu durum tamamen normaldir ve çocuğunuzun sonraki öğünlerde yemeğini yiyeceğine emin olabilirsiniz.

Ne kadar önemlidir?

Çocuğunuz bütün bir gün boyunca yemek yemek istemezse ve bunun belirli bir nedeni yoksa, önemli bir sağlık sorunuyla karşı karşıya olmanız mümkündür.

İlk olarak ne yapmalısınız?

Advertisement

1. Çocuğunuz bütün bir gün boyunca yemek yememiş, ancak bol miktarda sıvı içmişse, ateşini ölçün ve bademciklerinde iltihap olup olmadığını kontrol edin. Bunun için bir kaşığın sapıyla çocuğun diline hafifçe bastırın ve kendisinden “Aaaaaa” demesini isteyin. Bademcikleri iltihaplanmış bir çocuk, yutmakta zorluk çekmesi nedeniyle yemek yemeyi reddedebilir.

2. Çocuğunuzun kulağında ağrı olup olmadığını kontrol edin. Orta kulak iltihabı gibi ağrılı bir durum, çocuğun beslenmesine engel olabilir.

3. Karın ağrısı olup olmadığını kontrol edin. Karnın sağ alt tarafındaki ağrı, apandisit belirtisi olabilir.

4. idrar yaparken ağrı veya yanma olup olmadığını kontrol edin. Bunlar, idrar yolu iltihabının belirtisi olabilir.

5. Eğer çocuğunuzun ateşi normalse ve herhangi bir hastalık belirtisi yoksa, yemek yemeyi reddettiği takdirde kendisine bol miktarda sıvı verin.

Doktora başvurmalı mısınız?

Advertisement

Başka bir belirti olmasa dahi 24 saat devam eden bir iştahsızlık karşısında doktora başvurmanız gerekir.

Doktor ne yapacaktır?

• İştahsızlığı açıklayan herhangi bir fiziksel neden bulunup bulunmadığını ortaya çıkarmak için çocuğunuzu muayene edecektir. Eğer herhangi bir neden bulamazsa çocuğunuzu kontrol altında tutacaktır.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• İştahsız çocuğunuza sıvı vererek, onun beslenmesini sağlamak mümkündür; bunun için sütün içerisine örneğin yumurta sarısı koyup çalkalayın ve kendisine bu şekilde içirin.


Leave A Reply