Çocuklarda Kansızlık Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Çocuklarda kansızlık neden olur, çeşitleri ve belirtileri nelerdir? Kansızlık tedavisi, korunma hakkında bilgi.

ÇOCUKLARDA KANSIZLIK

Kansızlık (tıp dilinde anemi) oksijeni akciğerlerden, bedenin enerji gereksinmesi duyan başka bölümlerine taşıyan alyuvarları etkileyen bir bozukluktur. Kan hücrelerindeki “hemoglobin” adı verilen kırmızı boyarmaddenin düzeyi düştüğü zaman ortaya çıkar.

NEDENLER

Kan yitimi ya da kemik iliğini etkileyen bazı ender hastalıklar kansızlığa yol a-çabilirlerse de, kansızlığın en yaygın nedeni, beslenme rejiminde demirin eksik olmasıdır. Beslenme konusunda çok nazlı olan, birçok yiyeceği sevmeyen çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlılar, kansızlığa çok yatkındırlar.

Advertisement

BELİRTİLER

Klasik kansızlık belirtileri, enerji yoksunluğu, bayılma nöbetleri ve deri renginin soluk olmasıdır. Kansız çocukta aynı zamanda çabuk öfkelenme, çaba gerektiren herhangi bir hareketten sonra soluk soluğa kalma ve çok çabuk yorulma görülebilir. Ciddi durumlarda sarılık gelişebilir; çocuğun büyümesi duraklayabilir ya da eklemlerinde dönem dönem gelen ağrılar olabilir.

TEDAVİ

Basit demir eksikliği kökenli kansızlık, bir kan incelemesiyle anlaşılarak, demir içeren haplarla ya da iğnelerle, tedavi edilir.

Advertisement

KORUNMA

Hemoglobinin üretilmesi için demir gerekir; dolayısıyla beslenme rejimi, et ve sakatat (özellikle karaciğer ve böbrek), yağlı balık, yumurta, vb. demir bakımından zengin besinler içermelidir.

Çocuğunuz yemek seçiyorsa ve yemek saatleri aranızda gerçek bir savaşa dönüşüyorsa, doktoruyla konuşun. Çocuğunuzun beslenme rejimini tamamlamak için tadı güzel ve güvenilir bir kuvvet şurubu (tonik) verebilir.

BU YAZI SADECE BİLGİ VERMEK AMAÇLIDIR. DOKTOR TAVSİYESİ DEĞİLDİR. LÜTFEN DOKTORUNUZA BAŞVURUN.

Advertisement

Leave A Reply