Çocuklarda Kulak Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir? Ne Kadar Önemli?

0
Advertisement

Çocuklarda kulak ağrısı nedenleri nelerdir? Çocuklarda kulak ağrısına ne iyi gelir, ne kadar önemlidir, neler yapılabilir?

Kaynak: pixabay.com

Çocuklarda Kulak Ağrısı

Kulak ağrısının birçok nedeni olabilir. En çok görünen orta kulak iltihabıdır (otitis media). Altı yaşından ufak çocuklarda kulak ve boğaz arasındaki östaki borusu nispeten kısadır. Bu yüzden boğaz ve burundaki iltihap kolaylıkla kulağa geçebilir. Bebekler ağrıların yerini kesin saptayamadıklarından ağrı şiddetli olduğu takdirde yanaklarını kaşımaya ve vurmaya başlarlar. Çocuk diş ağrısı-boğaz ağrısı, üşütme hali veya boyun arkasındaki bezlerin şişmesine neden olan kabakulak ağrıların da kulak ağrısından şikâyet edebilir. Dış kulak iltihaplarında veya kulağa yabancı bir cisim kaçtığında veya kulakta iltihap oluştuğunda da şiddetli kulak ağrıları olur.

Ne Kadar önemlidir?

Duyma bozukluğu da yapan kulak ağrıları önemsenmelidir. Hastalık doğru teşhis edilmezse orta kulakta kalıcı tahribata yol açabilir. Bu da çocuğun kalın bir duyma bozukluğuna, dolayısıyla konuşma ve öğrenme yeteneğinde aksaklıklara neden olabilir.

Muhtemel belirtiler

 • * Kulak civarında ağrı
 • * 38°C üzerinde ateş
 • * Kulaktan akıntı gelmesi
 • * Sağırlık
 • * Bademcik iltihabı
 • * Kulağa dokunulduğunda ağrı
 • * Bezlerin şişmesi
 • * Bebeğinizin kulağını ovuşturması veya çekmesi

Ne yapmalısınız?

 1. Çocuğun ateşine bakın.
 2. Kulakta bir akıntı olup olmadığına bakın.
 3. Çocuğunuzda işitme bozukluğu olup olmadığına bakın. Başı öbür tarafa dönük olduğu sırada hafifçe ismini söyleyerek bunu deneyebilirsiniz. Bakın sizi duyacak mı?
 4. Çocuğunuzun bademciğinin aşırı derecede büyük ve kırmızı olup-olmadığını tetkik edin. Ağrının nedeni bademcik iltihabı da olabilir.
 5. Dış kulakta iltihap olup olmadığını tetkik edin. Ağrı bir iltihaptan kaynaklanmış olabilir. Bu durumda kulağa pamuk parçası dahil herhangi bir şey koymayın.
 6. Doktora danışmadan çocuğunuzun kulağına hiçbir şey damlatmayın.

Doktora Başvurmalı mısınız?

Çocuğunuzun kulağında ağrı varsa derhal doktorunuza danışınız nedeni genellikle kulak iltihabıdır. Ağrı ile birlikte yüksek ateş ve özellikle kulaktan sızan akıntı varsa derhal doktora başvurun. Çocuğunuz ağrısı olduğunu söyleyemeyecek kadar küçükse ve ağrı nedeniyle ağlıyorsa, rengi solmuşsa ve durmadan kulaklarını ovuşturup, çekiştiriyorsa derhal doktora başvurunuz.

Doktor Ne Yapacaktır?

Doktorunuz çocuğunuzu muayene edecek ve ağrının mikrobik bir enfeksiyondan mı ileri geldiğini inceleyecektir. Bu durumda bir antibiyotik tedavisi uygulayacaktır.

Siz Nasıl Yardımcı Olursunuz?

 • * Kulak ağrısının nedeni derideki iltihaptan ileri gelmiyorsa ağrıyı hafifletmek için havluya sarılı bir sıcak su şişesini kulağa koyabilirsiniz.
 • * Bir iltihap söz konusu ise iltihaplı durum sona erene kadar yıkanırken çocuğun kulağına su kaçırmamasına dikkat edilmelidir.

KULAK AĞRISI :

Çocuklarda kulak ağrısına çok sık olarak rastlanır. Çoğu kez ortakulaktaki bir iltihaptan ileri gelebildiği gibi üst solunum yollarındaki rahatsızlıklar sırasında da kulak ağrısına rastlanabilir. Mikroplar buraya, ortakulaktan boğaza açılan östaki borusu ile gelebildiği gibi kan yoluyla da gelebilir.

Advertisement

Örneğin; nezle, soğuk algınlığı gibi durumlarda zorlu sümkürme sonucu mikroplar ortakulağa geçebilir ve orta kulak iltihabı yapabilir.

 1. Kulak üzerine havlu sarılmış ılık termofor ya da ılık havlu koyunuz. Kulak ağrıları sadece kulaktan kaynaklı olmayıp çene yada diş ağrısının bir yansıması da olabilir. Ilık havlu koymak çene ve diş kısmını etkileyeceğinden yararlı olacaktır.
 2. Kulağa 1-2 damla ılık zeytinyağı damlatmak ve yatar şekilde beklemek de faydalı olacaktır. Zeytinyağının kulağı yakmayacak kadar sıcak olması gerekir. Zeytinyağı damlatacak kişinin kulak zarının delik olmadığından da emin olması gerekmektedir.
 3. Ağrıyı geçirmek için ağrı kesici kullanmak etkilidir. Doktora gidene kadar dayanabilmek için mideye zarar vermeyecek bir ağrı kesici kullanılabilir.
 4. Eğer kulak ağrısı bir kaç saatte geçmiyorsa hatta ağrı geçtikten sonra bile doktora gidiniz. Çünkü, orta kulağın içinde apse gelişebilir. Gerekirse bunun kulak, burun, boğaz uzmanı tarafından boşaltılması ve tedavisi gerekmektedir.
 5. Kulak ağrısı için kafanıza göre antibiyotikli damla yada antibiyotik kullanmayınız. Bazı durumlarda çözüm olmayacağı gibi fazladan antibiyotik her türlü zararlıdır. Doğru ilaç kullanmak için doktora başvurunuz.


Leave A Reply