Çocuklarda Migren Belirtileri ve Tedavisi

0
Advertisement

Çocuklarda migren olur mu, neden olur? Çocuklarda migren belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir, hakkında bilgi.

Çocuklarda Migren

Kusmaların ve çocuklarda karın ağrılarının eşlik ettiği, tekrarlayan, şiddetli (ve genellikle yalnızca bir tarafta hissedilen) baş ağrısıdır. Ailevi karakter taşır10 ve çocukluk döneminin sonuyla delikanlı çağının başlangıcında ortaya çıkar. Daha küçük çocuklardaki baş ağrıları, genellikle migren değildir. Migren ağrısını neyin başlattığı tam bilinmemektedir ama sinirsel gerilimin, ayrıca da çikolata, peynir gibi bazı belirli besin maddelerinin burada rol oynadığı düşünülmektedir. Migren tipi baş ağrısından önce çok zaman bir uyarı (“aura”) söz konusudur; hasta ışık çakmaları gördüğünü zannedebilir, başın o tarafında uyuşma hissedebilir ve özel bazı kokular algılayabilir. Bunlar, hemen bütün çocuklar tarafından kolayca fark edilmektedir.

Ne kadar önemlidir?

Migren önemli bir sağlık sorunu değildir ama, kişiyi ileri derecede rahatsız eder.

Muhtemel belirtiler

Advertisement

• Yalnızca bir tarafta hissedilen şiddetli baş ağrısı,
• Bulantı,
• Kusma,
• Karın ağrısı,
• Renk solması,
• Çekingen, sakin davranışlar,
• Kriz öncesinde acayip görsel ve işitsel uyarılar.

İlk olarak ne yapmalısınız?

1. Baş ağrısı ve bulantısı olan çocuğunuzu loş, serin bir odaya yatırın. Baş ağrısı devam ederse çocuk aspirini veya parasetamol şurubu verin.

2. Çocuğun yatağının yanına, içerisine kusabileceği bir kap yerleştirin.

3. Karın ağrısından şikâyet eden çocuklarda, apandisit şüphesini kontrol edin.

Doktora başvurmalı mısınız?

Advertisement

Eğer çocuğunuz şiddetli bir karın ağrısından şikâyet ediyorsa, apandisit olasılığını uzaklaştırmak için hemen doktora başvurun. Tekrarlayan, migren tipi baş ağrıları varsa, mümkün olan en kısa zamanda doktora götürün.

Doktor ne yapacaktır?

• Çocuğunuzdan, baş ağrısını tarif etmesini isteyecek ve krizler sırasında kullanılması için ağrı kesici verecektir. Baş ağrıları sık sık geliyorsa, bunlardan hemen önce veya devamlı olarak ilaç kullanılması gerekebilir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Eğer baş ağrıları sık sık geliyorsa, çocuğunuzun yediklerini bir kenara kaydedin ve bu ağrılara yol açabilecek herhangi bir besin maddesinin mevcut olup olmadığını bulmaya çalışın. Şüpheli bir besin maddesi bulursanız, bunu çocuğunuza birkaç hafta vermeyin ve ağrıların seyrekleşip seyrekleşmediğine bakın.


Leave A Reply