Çocuklarda Nefrit Belirtileri ve Tedavisi

0

Çocuklarda nefrit, böbrek iltihabı nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir? Nefret tedavisi nasıldır, hakkında bilgi.

Çocuklarda Nefrit (Böbrek İltihabı)

Advertisement

Böbreklerde görülen ve bademcik iltihabı gibi, streptokok adlı bakterilerin yaptığı hastalıkları izleyebilen bir iltihaplanmadır. Vücut, bu önceki mikroplarla başa çıkabilmek için antikor yapar ama bu antikorlar, bağışıklık sistemindeki bir kusur nedeniyle mikroplar temizlendikten sonra da göreve devam ederek bu defa böbreklere zarar verir; böylece böbrekler iltihaplanır ve iş görmemeye başlar. Nefrit, çocuklarda birdenbire ortaya çıkar ve hastanın yüzüyle ayak bileklerinde hafif şişliğe, idrarın kırmızımsı-kahverengi renkte çıkmasına neden olur.

Ne kadar önemlidir?

Tedavi edilmeyen böbrek iltihabı, nefrotik sendrom adı verilen çok daha ağır bir hastalığa çevrilebilir.

Muhtemel belirtiler

Advertisement

• Kırmızımsı-kahverengi idrar
• Yüzde, ayak bileklerinde ve karında hafif şişlik (“ödem”)
• Başağrısı
• Kan basıncının yükselmesi.

İlk olarak ne yapmalısınız?

1. Kısa süre önce boğaz ağrısı geçiren çocuğunuzun idrarı kırmızımsı-kahverengi çıkarsa, bunun yediği herhangi bir besine (örneğin pancara) veya aldığı bir ilaca (idrar yolu iltihaplarının tedavisinde kullanılan azo-grubu ilaçlar, idrarı kırmızıya boyar) bağlı olup olmadığını kontrol edin.

2. Çocuğunuzun yüzünde şişlik fark ederseniz, ayak bileklerini ve karnını da kontrol edin ve buralarda şişlik meydana gelip gelmediğine bakın.

Doktora başvurmalı mısınız?

Çocuğunuzun idrarının kırmızımsı-kahverengi olduğunu görürseniz (ve bunun yedikleriyle ya da ilaçlarıyla bir ilişkisi yoksa) veya yüzünde, ayak bileklerinde ve karnında alışık olmadığınız bir şişlik varsa, hemen doktora başvurmanız gerekir.

Advertisement

Doktor ne yapacaktır?

• idrar testi yapacak, tansiyonunu ölçecek ve tahlil için kan örneği alacaktır.

• Büyük bir ihtimalle çocuğunuz, yatak istirahatı uygulanmak üzere hastaneye yatırılacak, kendisine tuz, protein ve sıvı kısıtlanmasının söz konusu olduğu özel bir perhiz uygulanacaktır.

• Çocuğunuzda hâlâ streptokok enfeksiyonu varsa, antibiyotik verilecektir. Bu arada, tansiyonu da yakından izlenecektir.

• idrar normale döndükten sonra, çocuğunuzun eve dönmesine izin verilecektir. Hastalık bir-iki haftada genellikle tamamen iyileşir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

Boğazı ağrıyan veya daha başka bir streptokok hastalığı (örneğin impetigo) olan çocuğunuzu doktora götürün.


Leave A Reply