Çocuklarda Phimosis Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
Advertisement

Çocuklarda Phimosis nedir? Çocuklarda Phimosis belirtileri nelerdir? Phimosis tedavisi hakkında bilgi.

Phimosis;

Sünnet derisinin anormal derecede sıkı olması ve penis başı üzerinden geriye doğru kaydırılamamasıdır. Penisin gereken şekilde temizlenmesine engel olduğundan, balanit gibi enfeksiyonlara zemin hazırlar; ayrıca da idrar yapma sırasında sorunlara yol açar. Tedavi, çocuğun bir an önce sünnet edilmesi şeklindedir.

Ne kadar önemlidir?

Bu durum 5 yaşından sonra da devam ederse, önemle ele alınmalıdır; çünkü hem ağrıya, hem rahatsızlığa yol açar ve enfeksiyon tehlikesi fazlalaşır.

Muhtemel belirtiler

Advertisement

• Sünnet derisinin penis ucunda geriye doğru kaydırılamaması
• İdrarın devamlı değil de, damla damla gelmesi.

İlk olarak ne yapmalısınız?

Sünnet derisini geriye doğru zorla çekmeye kalkışmayın. Bu, özellikle 5 yaşından küçük çocuklarda tehlikelidir.

Doktora başvurmalı mısınız?

Durum sizi endişelendirirse veya sünnet derisi çocuk 5-6 yaşına geldiğinde doğal şekilde gevşememişse, mümkün olan en kısa zamanda doktora başvurun. Siz veya çocuğunuz sünnet derisini zorla geriye çekmişseniz ve tekrar ileriye doğru kaymıyorsa, hemen doktora başvurun.

Doktor ne yapacaktır?

Advertisement

• Çocuğunuzu, durumun tam bir şekilde tedavi edilmesi için sünnet edilmek üzere cerraha gönderebilir. Çocuğunuz hastaneye yatırılabilir ve sünnet derisi genel anestezi altılıda tekrar öne doğru çekilebilir. Çocuğunuz-hastaneden 24 saat içinde taburcu edilecektir.

• Doktor, sünnet derisini normal pozisyonuna getirebilir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Oğlunuz 5 yaşından küçükse, duruma üzülmeyin. Zamanla kendiliğinden düzelebilir.

• Çocuğunuza sık sık banyo yaptırın. Ilık bir banyo, sünnet edilmemiş bir penisi temiz tutup, enfeksiyondan koruyacak en iyi uygulamadır. Penisi temizlemek için sünnet derisini geri çekmeniz gereksizdir.

• Eğer çocuğunuz henüz sünnet olmuşsa, günde iki defa, içerisine bir avuç tuz atılmış suyla dolu banyo yaptırın. Birkaç günlük böyle bir uygulama iyileşmeyi çabuklaştıracaktır.

• Külot giydirmeyin, yeni sünnet edilmiş bir penise sürtünecek en yumuşak şey bile acı verir.

• idrar yaptığı zaman penisin üzerine boşaltması için yeni sünnet edilmiş çocuğunuza bir kap dolusu ılık su verin. Sünnet ameliyatından sonra 48 saat süreyle idrar yapılırken ağrı hissedilebilir.


Leave A Reply