Çocukların Ölüm Karşısındaki Tutumları – Çocuklarda Ölüm Kavramı

0
Advertisement

Çocuklarda ölüm kavramı nasıldır? Çocukların ölüm karşısındaki tutumları, yaşlara göre algıladıkları, yapılması gerekenler nelerdir?

ÇOCUKLARIN ÖLÜM KARŞISINDAKİ TUTUMLARI

3-4 yaş civarındaki çocuklar ölümü bir yolculuğa çıkma olarak düşünürler. Bu yaşlarda çocuk cansız varlıkların da ölebileceğine inanır. Daha sonraki yıllarda ölüm, uyu­ma, hareketsiz yatma gibi anlamlar içerir. Çocuk ölen kişinin uyanacağını sanır. 5 yaştan sonra ölüm korkutucu olmaya başlar. Annenin babanın öleceğinden korkarak, ölümle ilgili sorular sorar.

5-6 yaşlarındaki çocuklar artık ölümün anlamını kavra­maya başlarlar, ancak hâlâ ölümden uyanılabileceğini sanmaktadırlar.

Çocuk ancak 8-10 yaşlarında ölümün geri dönülmez olduğunu ve gerçek olmadığını anlayabilirler.

Advertisement
Yakınların Ölümü

Çocuklar yakınlarının ölümünden çok fazla etkilenirler. Ölüm karşısında bazen hiçbir şey yokmuş gibi davranırlar. Bu, acı veren olayın kabul edilmek istenmemesinden kaynaklanır. Ölen, anne babadan biri ise çocuk daha fazla etkilenecektir. İlk günler yaşına bağlı olarak üzüntüsünü ya suskun kalarak, ya da büyüklerin yaramazlık sanabilecekleri davranışları yaparak gösterebilir Daha sonraları ise ölen anne babanın kendisini yalnız bırakıp gitmesine öfke duyabilir. Bu öfke suçluluk duygusu uyandırabilir. Örneğin anne “Beni üzersen hastalanırım” gibi konuşmalar da yaptı ise, kendisinin yaptığı bir yara­mazlığın bu duruma sebep olduğunu düşünebilir. Bu gibi durumlarda çocukla konuşulmalı ve onun da duygularını dışlaştırmasına olanak sağlanmalıdır. Çocuk üzülür diye konuşmamaya çalışmak veya hiçbir şey olmamış gibi davran­mak uygun değildir. Çocuk konuştukça rahatlayacaktır. Bazen de geride kalan anne veya babayı da kaybedebileceği fikri, onlara aşırı bağımlılık geliştirmesine neden olabilir. Böyle du­rumlarda da çocukla ölümü konuşmanın yararlı olduğu gözlenmiştir. Ölüm ender de olsa çocuğun içine kapanmasına hatta depresyona kadar gitmesine neden olabilir.

Böyle durumlarda en iyi yardım çocuğa yakın olmak, anlayış göstermek, ona zaman tanımak ve soru sormasını desteklemektir. Gereksinim duyduğunda yanında olunacağını söyle­mek yeterli olabilecektir.


Leave A Reply