Çocukların Vücudunda Morarma Çürüme Belirtileri ve Tedavisi

0

Vücutta çürümeler, morarmalar nasıl meydana gelir ve ne kadar önemlidir? Çocuklarda çürüme, morarma belirtileri ve yapılması gerekenler.

morluk

Advertisement

Çocukların Vücudunda Morarma Çürüme

Çürük, genellikle deri yüzeyine yakın yerlerdeki küçük kan damarlarının yırtılmasına neden olan bir darbe ya da çarpma sonucu deride meydana gelen, morumsu-kırmızı bir lekedir. Cildi ince ve yağsız olan çocuklarda, cildi yağlı çocuklara oranla daha sık görülür. Meydana gelen bir çürüğün tamamen ortadan kaybolması için genellikle 10-14 gün gerekir. Çürük, kendisine renk veren kandaki boya maddesinin zamanla bölgeden uzaklaşması sonucu renk değiştirir ve önce kestane rengi, daha sonra da yeşil veya sarı olur.

Ne kadar önemlidir?

Bir çürük nadiren önemlidir. Herhangi bir neden olmaksızın ortaya çıkan çürüklerin lösemi ve hemofili gibi ender rastlanan, ancak ağır bazı hastalıklarla ilişkili olması mümkündür.

Muhtemel belirtiler

• Deride önce kestane rengine, daha sonra da yeşile veya sarıya dönen morumsu-kırmızı bir leke

• Bir-iki gün süreli hassasiyet

Advertisement

• Çürük bir kemiğin üzerindeyse, şişlik

Doktora başvurmalı mısınız?

Çürük yerindeki ağrı 24 saat sonra şiddet kazanırsa, doktora başvurun; çünkü alttaki bir kemik kırılmış olabilir. Belirgin herhangi bir neden olmaksızın, ortaya çıkan çürüklerde de doktora başvurmanız gerekir.

İlk olarak ne yapmalısınız?

Küçük bir çürükte herhangi bir tedaviye ihtiyaç yoktur; yalnızca çocuk biraz korkmuşsa, kendisini yatıştırmak yeterlidir.

Eğer çürük büyükse, bölgeye yarım saat kadar soğuk kompres uygulayın. Bu soğuk kompres, çürüğün yayılmasını önleyecektir.

Doktor ne yapacaktır?

• Doktor, kemikte kırık olup olmadığını anlamak için çocuğunuzu muayene edecek ve gerektiğinde hastayı, tedavi amacıyla hastanelere sevkedecektir.

• Doktor, çocuğunuzda tekrarlayan veya hiçbir neden olmaksızın meydana gelen çürükler varsa onu konunun uzmanına gönderecektir. Çocuğunuzda lösemi ve hemofili gibi ağır bir rahatsızlık mevcut olabilir.

Advertisement


Leave A Reply