Colima Nerededir? Meksika Eyaletinin Konumu ve Gezilecek Yerleri

0
Advertisement

Colima Nerededir? Meksika eyaleti Colima’nın coğrafi konumu ve özellikleri nelerdir? Gezilecek turistik bölgeler, tarihçesi hakkında bilgi.

colima

Colima

Colima, Meksika’nın 32 Federal Varlığını oluşturan 32 eyaletten biridir. Adını başkenti ve ana şehri Colima ile paylaşıyor.

Colima, Orta Pasifik kıyısındaki Batı Meksika’nın küçük bir eyaletidir ve dört okyanus Revillagigedo Adasını içerir. Anakara Colima, Jalisco ve Michoacán eyaletleriyle sınırları paylaşıyor. Başkent Colima’ya ek olarak, ana şehirler Manzanillo ve Tecomán’dır. Colima Meksika’nın dördüncü en küçük eyaletidir ve en küçük nüfusa sahiptir, ancak Meksika’nın en yüksek yaşam standartlarından birine ve en düşük işsizliğe sahiptir.

Haritası:

Coğrafi Konumu

Eyalet 5.455 km2’lik bir alanı kaplamaktadır ve Tlaxcala, Morelos ve Mexico City’den sonra ülkenin toplam topraklarının sadece% 0,3’ünü içeren dördüncü en küçük federal varlıktır. Eyalet, Pasifik Okyanusu ve Jalisco ve Michoacán eyaletleri ile sınırlanan Meksika Pasifik kıyılarının ortasındadır.

Advertisement

Colima’nın toprakları Revillagigedo Adaları — Socorro, San Benedicto, Clarión ve Roca Partida’yı içerir. Bunlar federal yetki altındadır, ancak Manzanillo belediyesinin bir parçası olarak kabul edilir.

Siyasi olarak devlet on belediyeye ayrılmıştır. Doğal coğrafya devleti kuzey ve güney bölgelerine ayırır. Kuzey, yüksek dağlar nedeniyle daha serin bir iklime sahiptir. Güney daha sıcaktır ve Pasifik Okyanusu kıyı şeridini içerir.

Eyaletin en kuzeyinde, sınır iki yanardağla işaretlenir. Volcán de Fuego olarak da adlandırılan Colima Yanardağı aktiftir ve Nevado de Colima aktif değildir. Nevado de Colima 4,271 m (14,013 ft) daha uzundur ve adını çevreleyen milli parka verir. 3825 m (12.549 ft) olan Colima Yanardağı, bir dereceye kadar düzeltilmiş bir piramidin zirvesine sahiptir. Colima Yanardağı’nın son büyük patlamaları 1998 ve 1999’da meydana geldi.

Devletin ana nehirleri, batıdaki Jalisco ile devlet sınırını oluşturan Cihuatlan (Chacala, Marabasco veya Paticajo olarak da bilinir); Sierra de Cacoma’dan inen ve eyaleti kuzey-güneyden Pasifik’e ve Coahuayana Nehri’ne geçen Armería. Salado, Coahuayana’ya dökülmeden önce tamamen Colima içinde akan bir başka önemli nehirdir.

Colima 139 km’de (Meksika’nın toplamının% 1,2’si) nispeten kısa bir sahil şeridine sahiptir. Boca de Apiza’dan Barra de Navidad, Jalisco’nun önünde Cerro de San Francisco’ya kadar uzanır.

Colima

Advertisement

Gezilecek Yerler – Turistik Mekanlar

Colima’nın en önemli turizm merkezi, Batı Meksika’dakiler ve birçok spor balıkçı arasında popüler olan Manzanillo plajlarıdır. Tarihsel olarak, liman çeşitli deniz seferleri için kalkış noktasıydı ve yıllık Manila Galleon’u Filipinler’den aldı. Kendisine 196’dan beri kıyılarında 336 türün yakalandığı “Sailfish’in Dünya Başkenti” adını vermiştir. Marlin ile birlikte bu balığın bolluğu onu spor balıkçıları ile popüler bir yer haline getirdi ve şehir her yıl Dorsey Uluslararası balıkçılık turnuvasını düzenliyor. Bununla birlikte, uzun kumlu plajlara ve yolcu gemilerine rıhtımlara rağmen, Puerto Vallarta gibi diğer Pasifik destinasyonları kadar iyi bilinmemekte veya ziyaret edilmemektedir. 2000’li yıllarda şehir, şimdi tüm binalarda beyaz cepheler ve birçoğunda kırmızı kiremit çatılar ile şehir merkezini yenilemeye çalıştı.

İkinci en önemli yer, Colima’nın başkentine yakın küçük bir geleneksel kasaba olan küçük Comala kasabasıdır. Comala, doğal çevresi ve şehir merkezinin tarihi bir anıt ilan ettiği geleneksel mimarisi nedeniyle 2002 yılında “Pueblo Mágico” seçildi. 1962’den beri şehirdeki tüm binalar beyaza boyanmış ve çoğu kırmızı kiremit çatılıdır ve ona “Amerika’nın Beyaz Köyü” takma adı verilmiştir.

Eyaletin diğer cazibe merkezlerinin çoğu tarihiyle ilgilidir ve bunların çoğu başkent Colima’nın içinde ve civarındadır. Eski devlet hükümeti sarayı, Colima şehrinin merkezinde yer alır ve 19. yüzyıldan kalmadır. Ana merdiven boşluğunda Colima ressamı Jorge Chavez Carrillo’un bir resmi vardır. Palacio Federal, Colima şehrinde Jardín Núñez yakınlarındadır ve 20. yüzyılın başlarından kalmadır. Üst katta Mexico City’yi tasvir eden sahneler ve Meksika’nın tarihine ait insan portreleri bulunmaktadır. Devlet Tarihi Arşivi, Colima şehrindeki Jardín Juárez’de bulunmaktadır. 20. yüzyılın başlarından kalmadır ve Escuela de Artes Aplicadas’a ev sahipliği yapmıştır. Colima şehrinde bulunan San Francisco de Almoloyan, 16. yüzyıldan kalma eski bir Fransisken manastırının kalıntılarıdır. Colima Tecomán karayolu üzerindeki Mesón de Caxitlán, 18. yüzyıldan kalma eski kraliyet yolundaki yaşlıların kalıntılarıdır.


Leave A Reply