Combivir İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Combivir ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Combivirin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Combivir neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Combivir

Combivir

Kullanımları

Bu ürün 2 ilaç içerir: lamivudin ve zidovudin. HIV enfeksiyonunun kontrolüne yardımcı olmak için diğer HIV ilaçlarıyla birlikte kullanılır. Bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışabilmesi için vücudunuzdaki HIV miktarını azaltmaya yardımcı olur. Bu, HIV komplikasyonları (yeni enfeksiyonlar, kanser gibi) alma riskini azaltır ve yaşam kalitenizi artırır. Hem lamivudin hem de zidovudin, nükleosid ters transkriptaz inhibitörleri (NRTI) olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Lamivudin / zidovudin HIV enfeksiyonu için bir tedavi değildir. HIV hastalığını başkalarına yayma riskinizi azaltmak için aşağıdakilerin tümünü yapın: (1) tüm HIV ilaçlarını tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde almaya devam edin, (2) her zaman tüm cinsel aktivite sırasında etkili bir bariyer yöntemi kullanın (lateks veya poliüretan prezervatifler) ve (3) kan veya diğer vücut sıvılarıyla temas etmiş olabilecek kişisel eşyaları (iğneler / şırıngalar, diş fırçaları ve tıraş makineleri gibi) paylaşmayın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Combivir nasıl kullanılır?

Lamivudin / zidovudin almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı, genellikle günde 2 kez veya doktorunuz tarafından belirtildiği gibi, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağızdan alın. Doktorunuz aksini söylemedikçe bu ilacı bir bardak su ile (8 ons / 240 mililitre) alın.

Bu kombinasyon ürünü sabit dozlarda lamivudin ve zidovudin içerdiğinden, sadece doktorunuz bu üründeki her iki ilacın dozlarının sizin için doğru olduğunu belirlediğinde kullanılmalıdır. Bu ürün 30 kilogramdan (66 pound) daha az olan çocuklarda kullanılmamalıdır.

Bu ilacı (ve diğer HIV ilaçlarını) tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde almaya devam etmek çok önemlidir. Hiçbir dozu atlamayın. Dozunuzu artırmayın, bu ilacı reçetelenenden daha sık almayın veya doktorunuz tarafından belirtilmedikçe kısa bir süre için bile (veya diğer HIV ilaçlarını) almayı bırakmayın. Doktorunuzun onayı olmadan dozunuzu atlamak veya değiştirmek, virüs miktarının artmasına, enfeksiyonun tedavi edilmesini daha zor hale getirmesine (dirençli) veya yan etkilerin kötüleşmesine neden olabilir.

En iyi etki için, bu ilacı eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için, bu ilacı her gün aynı saatte alın.

Yan etkiler

Baş ağrısı, yorgunluk, iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal, uyku sorunu, baş dönmesi veya burun tıkanıklığı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bağışıklık sisteminiz güçlendikçe, zaten sahip olduğunuz enfeksiyonlarla savaşmaya başlayabilir ve muhtemelen hastalık semptomlarının geri gelmesine neden olabilir. Bağışıklık sisteminiz aşırı aktif hale gelirse semptomlarınız da olabilir. Bu reaksiyon herhangi bir zamanda olabilir (HIV tedavisine başladıktan hemen sonra veya aylar sonra). Açıklanamayan kilo kaybı, şiddetli yorgunluk, kas ağrıları / gitmeyen zayıflıklar, şiddetli veya gitmeyen baş ağrıları, eklem ağrısı, uyuşma / karıncalanma gibi ciddi belirtileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın. eller / ayaklar / kollar / bacaklar, görme değişiklikleri, enfeksiyon belirtileri (ateş, titreme, şişmiş lenf düğümleri, nefes darlığı, öksürük, iyileşmeyen cilt yaraları), aşırı aktif tiroid belirtileri (sinirlilik, sinirlilik, ısı intoleransı, hızlı / vurma / düzensiz kalp atışı, şişkin gözler, boyunda olağandışı büyüme / guatr olarak bilinen tiroid), Guillain-Barre sendromu olarak bilinen belirli bir sinir probleminin belirtileri (nefes alma / yutma / gözlerinizi hareket ettirme gibi, sarkık yüz, felç, konuşma zorluğu).

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: zihinsel / ruh hali değişiklikleri (depresyon gibi), pankreatit belirtileri (bulantı, kusma, mide / karın / sırt ağrısı, ateş), kolay morarma / kanama , cilt / tırnak rengi değişir.

Bu ilacı alırken vücut yağ kaybı (yüz, kol, bacak ve kalça gibi) oluşabilir. Bu etki kalıcı olabilir. Vücut yağında herhangi bir değişiklik fark ederseniz derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç genellikle genellikle ciddi olmayan bir döküntüye neden olabilir. Bununla birlikte, ciddi bir reaksiyonun işareti olabilen nadir bir döküntüden ayrı olarak söyleyemeyebilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir döküntü geliştirirseniz derhal tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon olası değildir, ancak ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım isteyin. Ciddi alerjik reaksiyon belirtileri şunları içerebilir: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Lamivudin / zidovudin almadan önce, herhangi bir ilaca alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: böbrek problemleri, karaciğer problemleri (hepatit B veya C, siroz gibi), pankreas hastalığı (pankreatit), alkol kullanımı, düşük kırmızı / beyaz kan hücresi sayımı.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ayrıca alkolü sınırlayın çünkü karaciğer problemleri ve pankreatit riskini artırabilir.

Çocuklar bu ilacın, özellikle pankreatitin yan etkilerine daha duyarlı olabilir.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilacı kullanmadan önce hamileyseniz doktorunuza söyleyin. Tedavi, HIV enfeksiyonunun bebeğinize geçme riskini azaltabilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Lamivudin ve zidovudin anne sütüne geçer. Anne sütü HIV bulaştırabildiğinden emzirmeyin.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: orlistat, probenesid, ribavirin, sorbitol, stavudin, kemik iliği fonksiyonunu azaltabilen veya kan hücresi sayısını azaltabilecek ilaçlar (gansiklovir, trimetoprim, doksorubisin dahil kanser kemoterapisi) böbrekler (ibuprofen veya naproksen gibi NSAID’ler dahil).

Diğer ilaçlar zidovudinin vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da lamivudin / zidovudinin çalışma şeklini etkileyebilir. Örnekler arasında rifampin, valproik asit ve diğerleri bulunur.

Ayrıca klaritromisin kullanıyorsanız, bu ilacı klaritromisin dozunuzdan en az 2 saat arayla alın.

Bu ilaçla lamivudin veya zidovudin içeren başka ürünler almayın.

Emtrisitabin lamivudine benzer ve bu ilaçla birlikte alınmamalıdır.


Leave A Reply