Commodus Kimdir? Eski Roma İmparatorunun Hayatı ve Dönemi

0

Commodus kimdir ve ne yapmıştır? Commodus hayatı, biyografisi, hükümdarlık dönemi önemli olaylar, Roma imparatorluğu hakkında bilgi.

Commodus

Advertisement

Commodus

Commodus; (Marcus Aurelius Commodus Antoninus Augustus) Roma imparatorudur (Lanuvium 161-Roma 193).

Hükümdarlık dönemi: 180 -193. 176’da babasına ortak imparator oldu. 178’de babasıyla aynı yıl Germania’ya savaşa gitti. 180’de babası Marcus Aurelius’un ölümü üzerine tek başına imparator oldu. Germenlerle barış yaparak savaşa son verdi. Olumsuz davranışları sonucunda kendisine sonuçsuz bir suikast girişiminde bulundu. Bu olaydan sonra birçok devlet adamını öldürttü, sürgün ettirdi, eşi Crispina’yı sürgüne göndertti ve öldürttü.

Yönetimi bıraktığı Perennis’in öldürülmesinden sonra oda hizmetçisi Cleandros yönetimi ele aldı ve para için her şeyi satmaya ve birçok kişiyi öldürtmeye başladı. İS 189’da Cleandros da öldürüldü. Commodus bu kez yönetimi, sevgilisi Marcia, hizmetçisi Eclectus ve Aemilius Laetus’a bıraktı. Kendisi eğlence dünyasına daldı. Çevresindekileri öldürtmekle kalmayıp kendisini üstün bir varlık olarak görmeye ve yeni sanlar almaya başladı. 1 Ocak 193’te yeni yıl onuruna halkın karşısına gladyatör olarak çıkmayı planlamıştı. Aemillius Laetus, Marcia ve Eclectus’un zehirlemek istedikleri Commodus ölmedi. Bunun üzerine yardımcısı atlet Narcissus, Commodus’u banyoda boğarak öldürdü.

Advertisement


Leave A Reply