Çorba Diyeti Nedir? Kilo Verilebilir mi? Çorba diyetiyle kaç kilo verilir?

0
Advertisement

Çorba diyeti nedir? Çorba diyeti nasıl yapılır? Diyet listesi ve bu diyette içilecek çorbaların listesi ve tarifi nasıldır? Kaç kilo verilebilir?

patates çorbası

Çorba diyetiyle kaç kilo verilir?

Kısa sürede fazla kilo verdiren şok diyetler, günümüzde oldukça revaçta. Özellikle kadınların bahar ve yaz aylarına adım adım yaklaştığımız şu dönemlerde bu diyetlere oldukça rağbet gösterdiği görülüyor. Bu bahsedilen şok diyetlerden özellikle besin unsurunun bolluğu açısından en çok başvurulanlarından biri de kuşkusuz ki çorba diyeti. Tek tip bir çorba zorunluluğu olmadan, yanında ufak ufak ek gıdalar da alarak haftalık ya da daha uzun dönemlerde yapılan çorba diyeti; hem diğer şok diyetlere göre günlük kalori ve vitamin ihtiyacımızı daha fazla karşılamakta, hem de kalorisi düşük ürünlerden seçip yaptığınız çorbalarla birlikte zaten hızlı olacak kilo verme sürecinizi daha da hızlandırabilmektedir. Çorba diyetini uygulayabileceğiniz örnek bir diyet listesi de şu şekilde;

1.GÜN

Sabah : 1 dilim ekmek (ekmeği light ekmeklerden tercih etmeniz önerilir) 1 adet yumurta ve çay (isterseniz siyah çay, isterseniz bitki çayı içebilirsiniz. Bunun dışında hangi çaydan içerseniz için şekersiz olmak zorundadır.)

Öğle : Tercih ettiğiniz herhangi bir çorba çeşidi (lahana çorbası, domates çorbası, soğan çorbası gibi yüksek besin değeri içeren çorbalardan seçmeniz önerilir) ve meyve (şekersiz meyvelerden tercih edilmeli)

Advertisement

Akşam : Tercih ettiğiniz herhangi bir çorba çeşidi ve meyve

Domates Çorbası

2.GÜN

Sabah : 1 dilim ekmek, 1 dilim yağsız peynir ve şekersiz çay

Öğle : Tercih ettiğiniz herhangi bir çorba çeşidi ve sebze (domates, salatalık gibi)

Advertisement

Akşam : Tercih ettiğiniz herhangi bir çorba çeşidi çorba ve sebze yemeği (tercih edeceğiniz sebzeyi mümkün olduğunca az kalorili sebzelerden seçerek çok az yağla pişirmeniz önerilir).

3.GÜN

Sabah : 1 dilim ekmek, dilimlenmiş domates, dilimlenmiş salatalık ve şekersiz çay

Öğlen : Tercih ettiğiniz herhangi bir çorba çeşidi, hafif bir sebze yemeği ve az şekerli meyve

Akşam : 1 adet haşlanmış patates ve tercih ettiğiniz herhangi bir çorba çeşidi

Advertisement

Ispanak Çorbası

4.GÜN

Sabah : 1 dilim light ekmek, 1 adet haşlanmış yumurta ve şekersiz çay

Öğlen : Tercih ettiğiniz herhangi bir çorba çeşidi, muz ve süt

Akşam : Hafif bir hamur işi yemeği ve yağsız yoğurt

Advertisement

5.GÜN

Sabah : 1 dilim light ekmek, dilimlenmiş domates ve dilimlenmiş salatalık, şekersiz çay

Öğlen : Tercih ettiğiniz herhangi bir çorba çeşidi ve yağsız yoğurt

Akşam : 300 gram yağsız dana eti ve 6 adet dilimlenmiş domates

Karnabahar Çorbası Tarifi

Advertisement

6.GÜN

Sabah : 1 dilim light ekmek, 2 dilim light peynir ve şekersiz çay

Öğlen : Tercih ettiğiniz herhangi bir çorba çeşidi ve ayran (çok tuzlu olmamasına özen gösterin)

Akşam : 300 gram yağsız dana eti ve salata (içerisine ekstradan yağ ve tuz koymamaya özen gösterin)

7.GÜN

Sabah : 1 dilim light ekmek, dilimlenmiş domates ve salatalık, şekersiz çay

Advertisement

Öğlen : Tercih ettiğiniz herhangi bir çorba çeşidi, esmer pirinç pilavı(pilavı pişirirken çok fazla yağ, bulyon ya da tuz kullanmamaya özen gösterin) ve yeşil sebzeler (ister yemek olarak hazırlayın isterseniz salata şeklinde tüketin)

Akşam: Tercih ettiğiniz herhangi bir balık çeşidi (buğulama olarak pişirilmek zorunda) ve salata (içerisine ekstradan yağ ve tuz koymamaya özen gösterin)

Çorba diyetinde dikkat edilmesi gerekenler

İlk olarak dikkat edilmesi gereken nokta, tercih edilen çorbaların marketlerde hazır paketlerde satılan çorbalardan olmaması gerektiğidir. Yapılacak tüm çorbaların doğal malzemelerle el yapımı olması gerekmektedir. Çünkü kapalı olarak satılan tüm toz çorbalar bir çok işlemden geçtiği için kalori bakımından ve besin değeri bakımından diyete uygun olmamaktadır.

Diyet süresince öğünlerinizde açlık ve tokluk seviyenize göre değişiklikler uygulayabilirsiniz. Örneğin; çorbanın yanında domates ve salatalık yediğiniz öğünlerde eğer vücudunuzun aç kaldığını hissediyor ya da yorgun düşüyorsanız bu sebzelerden feragat edip bir kase daha çorba içebilirsiniz.

Advertisement

Ve tabi her diyet sürecinin vazgeçilmezleri günlük spor ve günlük su ihtiyacını unutmamak gerek. Günlük en az 8 bardakla 13 bardak arasında su tüketimini eksik etmemek gereklidir. Bunun dışında yapacağınız en az 1 saatlik yürüyüşler kilo verme sürecinde vücudunuzu da daha güçlü ve hızlı performans uygulayabileceği bir yapıya getirecektir.


Leave A Reply