Çörek Otu Hangi Hastalığa İyi Gelir? Çörek Otunun İçeriği ve Faydaları Nelerdir?

0
Advertisement

Birçok kaynağa göre hadislerde dahi adı geçen çörek otu hakkında bilgiler. Hangi vitaminleri içerir. Hangi hastalıklara iyi gelir?

çörek otu

Kaynak: pexels.com

Çörek otu nedir?

Latince adı “nigella sative” olan çörek otu, yüzyıllardır insanlık tarafından doğal bir şifa kaynağı olarak kullanılabilmektedir. Tüm dünya genelinde çoğu hastalığın tedavisinde bir besin öğesi olarak kendine yer bulabilmektedir. Yurtdışında pek çok bölgedeki bilim insanları çörek otu hakkında yaptıkları araştırmalar neticesinde bu besin öğesinin ciddi anlamda çok fazla faydasının olduğunu ve pek çok durumda gönül rahatlığıyla kullanılabileceğini ortaya koymuşlardır. Çörek otunun bu denli değerli olmasını sağlayan içerik ise, bol miktarda bulundurduğu mineraller ve vitaminlerdir.

İçeriğinde vitamin olarak B6 vitamini, A vitamini, C vitamini, H vitamini, B1 vitamini ve B2 vitamini bulunan çörek otu bu vitaminlerin yararlarının yanında içerdiği magnezyum minerali, selenyum minerali, sodyum minerali, kalsiyum minerali, potasyum minerali, demir minerali, fosfor minerali, bakır minerali ve çinko mineraliyle de bünyeye müthiş faydalar sağlayabilmektedir. Ancak çörek otu denildiğinde en önemli olarak akıllara gelen içerik “thymol” denilen bileşiğin türevidir.

Bu bileşikle ilintili olarak çörek otunda bulunan “thymoquinone” içeriği; romatizma, alerjik durumlar, astım ve artrite gibi hastalıklara deva olmakta ve görülme sıklığını azaltmakta, vücuttaki ürik asit seviyesini normal seviyelere indirgemekte ve kan şekeri seviyelerinin yükselmesini engelleyebilmektedir. Bunun dışında içeriğinde bulunan nigellon maddesi, uçucu olmayan yağlar; asit türevleri olan oleic asit, palmitik asit ve linoelik asit gibi maddeler de sağlık için çok faydalı olan içeriklerdir. Çörek otunun besin değerlerine bakıldığı zamanda içerik olarak ortalama miktarlarda yüzde yirmi birlik albümin içeriği, yüzde otuz sekizlik karbonhidrat içeriği, yüzde otuz beşlik farklı çeşitteki yağlar ve geri kalan yüzde altılık kısımda ise birbirinden değişik yaklaşık yüz madde bulunabilmektedir.

çörek otu

Kaynak: pixabay.com

Çörek otu faydaları nelerdir?

Astım hastalığı :

2010 yılında yurtdışında yapılan laboratuvar deneyleri neticesinde çörek otunun net olarak astım hastalığına olumlu etkiler gösterdiği kanıtlanmıştır. Yapılan bu araştırmalar dünyaca ünlü sağlık dergisi olan “Phytomedicine” isimli dergide de haber olarak yayımlanmıştır. Bilim insanlarının konu üzerinde yaptığı deneyler neticesinde çörek otunun içerisinde buldukları “enflamatuar” isimli içerik sayesinde, solunum yolunda bulunan adelelerin genişletilebildiği görülmüştür. Bu da doğal olarak astım hastalığına tedavi yolu olmaktadır. Ciddi astım atakları geçirem bireylerin çörek otunu bir fincan miktarındaki kahveyle karıştırarak sabah ve akşam saatlerinde içmeleri önerilmektedir.

İkinci günden sonra atakların hafiflediği ve azaldığı görülebilmektedir. Bunun dışında yine astım hastalığına sahip olan bireylerin sırt bölgelerine ya da göğüs bölgelerine sürdükleri çörek otu da hastalık için fayda sağlamaktadır. Bu uygulamayı vücuda direk temas halinde yapmak istemeyen bireyler çörek otunu bir tatlı kaşığı miktarında alarak kaynar suyun içerisine damlattıktan sonra günde iki sefer olacak şekilde buharını soluduklarında da çörek otunun astım hastalığı üzerindeki olumlu etkilerinden faydalanabilmektedirler. Bu besin öğesinin eczanelerde ve aktarlarda kapsül şeklinde olanları da satılmaktadır. Çörek otu kapsülünü hem sabah hem akşam olmak üzere yemeklerde 1-2 saat öncesinde almanız ataklarınızı azaltacaktır, ancak midenizde ülser hastalığı bulunuyorsa yemek yedikten 2 saat sonra alınması daha faydalı olacaktır.

Advertisement
Karaciğer hastalığı :

Özellikle büyüklerimizin söylediklerine göre çörek otu çok eskiden beri karaciğer zehirlenmesi durumlarında doğal bir yiyecek olarak kullanılmaktadır. Bu söylentilerin üzerine durumun bilimsel olarak araştırılması neticesinde de doğrulanan bu bilginin bilimsel olarak vücutta yarattığı etki, karaciğerdeki zehirlenme durumlarında “karbon tetrachloridin” enziminin verdiği zehirli etkiyi ortadan kaldırması durumudur. Ayrıca karaciğerde meydana gelebilecek olası kanser hastalıkları durumlarının da çörek otu rahatlıkla önüne geçebilmektedir.

Şeker hastalığı :

Türkiye’de 100. Yıl Üniversitesi’nde bilim insanlarının fareler üzerinde uyguladıkları deneyler sonucunda, çörek otu yağı içeriğinin kan şekerini düşürme etkisi yarattığı gözlemlenmiştir. Bu deneyin ortaya çıkardığı sonuçlar bilim dünyasının çok ilgisini çekmiş ve deneye Tohoku J. Exp. Med isimli dergide haber olarak yer verilmiştir. Bu deneyden sonra aynı çalışmalar Yeni Zelanda’da da denenmiş ve bu sefer tavşanlar üzerinde deney yapılmış, tekrardan aynı sonuçlar elde edilebilmiştir. Ayrıca tavşanlarla yapılan deneylerde çörek otu yağının damarlarda oluşan sertliğe de müdahale edip ortadan kaldırabileceği keşfedilmiştir.

Yüksek tansiyon hastalığı:

“Klinik Farmakolojisinin Temelleri” isimli dergide yayımlanan yapılmış laboratuvar çalışmalarının sonuçlarına göre çörek otu tüketildiğinde yüksek tansiyon problemleri büyük ölçüde çözümlenerek tansiyon seviyesi düşürülebilmektedir. Hatta oran olarak da 0.6 miligram miktarında çörek otunun yeterli olacağı söylenmiş ve bu miktarın yüksek tansiyon seviyesini düşürebildiği gibi aynı zamanda da idrar söktürücü ve rahatlatıcı etki yarattığı görülmüştür.

Sedef hastalığı :

Sedef hastalığı konusunda sedefli bölgelere uygulanan çörek otu içeriğinin epidermal olarak kalınlığı olması gereken seviyeye getirdiği ve sedef hastalığı ataklarını minimum seviyeye indirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Meme kanseri hastalığı :

Birleşik devletlerde Missisipi Üniversitesi’nde yapılmış olan deneylerle birlikte alınan sonuçlara göre çörek otunun meme kanserine neden olan kanserli hücrelerin üremesini yavaşlatmakta ve bazı durumlarda engelleyebilmekte olduğu görülmüştür.

çörek otu

Kaynak: pixabay.com

Böbrek taşı ve safra taşı eritme :

Safra taşıyla ilgili ya da böbrek taşıyla ilgili konularda sıkıntısı olan bireylerin doğal yöntemlerle bu sıkıntılarından kurtulmaları adına; bir fincanın içeriğine öğütülmüş çörek otu koyup üzerine de bir fincan miktarında doğal katkısız bal eklenip karıştırılması, ardından 3 baş taze sarımsak ilave edilerek bir hafta boyunca her gün 3 defa 100 gram miktarındaki limon suyuyla tüketilmesi halinde büyük etki yarattığı bilinmektedir.

Advertisement
Parkinson hastalığı :

Çörek otunun içeriğinde bulunan thymoquinon özü parkinson hastalığının metabolizmada yarattığı zararlardan toksisite nöronlarını koruyabilmektedir.

Hafızayı kuvvetlendirici etki:

Bir su bardağının içerisine koyduğunuz nanenin üzerine en fazla 8-10 damla kadar çörek otu yağı damlatıldıktan sonra süreç çok fazla uzatılmayacak şekilde günde iki defalık içilen bu karışım sayesinde bireylerin unutkanlık problemleri yavaş yavaş ortadan kalkıp ileri ki yaşlarda yaşanabilecek hafıza problemlerinin de önüne geçilebilmektedir.

Diğer Faydaları

Çörek otunun sayısız faydalarını kısaca özetlediğimizde ortaya çıkan faydaları bu şekilde görülmektedir. Bu saydığımız sağlık problemlerine olan faydaları dışında şu konularda da oldukça etkili olduğu görülmüştür;

 • Bağışıklık sisteminizde zayıflık varsa, mekan ve mevsim fark etmeden sürekli hasta oluyorsanız bu zayıflığı kurtarmak için çörek otu tüketmeniz uzmanlar tarafından önerilmektedir.
 • Çörek otu vücuda girdiğinde, hastalık yaratacak mikropların ve bakterilerin yok edilmesini sağlamaktadır.
  Astım hastalığı dışında normal süreçlerde de nefes darlığı problemi yaşayan bireylerin doğal şifa kaynağı olarak çörek otu kullanmaları önerilmektedir.
 • AIDS gibi ölümcül hastalıkların tedavi süreçlerinde yatıştırıcı etkisi nedeniyle çörek otu kullanılabilmektedir.
  Nezle ya da grip gibi hastalıkların daha kolay atlatılabilmesi için çörek otu yağından faydalanılabilir.
 • Metabolizmada dolaşan zararlı mikroorganizmaları yok etme etkisi bulunmaktadır.
 • Romatizma ağrılarının çok çabuk atlatılması için çörek otu önerilmektedir.
 • Basuru olan hastaların kanamalarının ve basurdan kaynaklanan ağrılarının geçmesi için çörek otu tüketmeleri uzmanlarda tavsiye edilmektedir.
 • Damarları açma özelliğinden dolayı doğruca kalp sağlığınızı da etkilediğinden sağlıklı bir kalp organı için çörek otu tüketmeniz önerilmektedir.
 • Saç ve cilt konusunda da etki sağlayarak hem cildin daha genç ve dinç yapıda olmasını sağlayıp hem de saçların beyazlamasını engelleyebilmektedir.
 • Diş konusunda da etkileri bulunan çörek otu özellikle dişlerin çürüklerden dolayı ağrıdığı süreçlerde tüketilirse diş ağrısını kesebilme gücüne sahiptir.
 • Bunun dışında diş etinde oluşan iltihaplar söz konusuysa çörek otu tüketilerek bu iltihapların kurutulması sağlanabilmektedir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply