Cork Nerededir? Cork Şehrinin Tarihi ve Şehirdeki İlgi Çeken Yerler ve Mekanlar

0
Advertisement

Cork şehri nerededir? Tarihi 6. yüzyıla kadar uzanan eski bir şehir olan İrlanda’nın Cork şehri hakkında genel bilgiler, tarihi ve şehirde ilgi çeken yer ve binalar.

Cork, İrlanda dilinde Corcaigh. İrlanda’nın güneyinde, Munster Bölgesi’ nde liman kenti, aym adı taşıyan yönetim biriminin merkezi. Lee Irmağı’nın oluşturduğu halicin ağzında kuruludur. Endüstri (dokuma, konserve, bira, süt ürünleri, makine, otomobil), kültür (üniversite, müze, katedral, tiyatro) ve ticaret (limandan İngiltere’ye tarım ürünlerinin şevki) merkezidir.

Cork

Cork – İrlanda (Kaynak : wikipedia.org)

Tarih.

Cork , 6. yüzyılda Aziz Finbar tarafından kurulan manastırın çevresinde büyümüştür. 6. yüzyılda kurulan kent 9.-11. yüzyıllar arasında Danimarkalıların, 12. yüzyılda Anglonormanların önemli bir ticaret merkeziydi. 8. yüzyılda başlayan Viking istilaları, 9. yüzyılın başlarında yoğunlaştı. Annals of the Four Masters’da 846 civarında kalıcı bir Viking yerleşiminden söz edilir. 12. yüzyılda Anglo-Norman işgalciler şehri geri aldı. Şehir tüzüğü, Prens John tarafından 1185’te İrlanda’ya ilk ziyareti sırasında verildi. Kalıntıları kalan duvarın inşaatı 13. yüzyılda başladı. Yüzyıllar boyunca, tekrarlanan yangınlar nedeniyle şehrin çoğu yeniden inşa edilmek zorunda kaldı.

17. yüzyılın sonları ile 18. yüzyılın başları arasında, Fransız Protestanlar ( Huguenotlar ), XIV. Louis’in dini zulmünden kaçarak Cork’a geldiler. Dublin’deki gibi yeni binalar bu dönemde yükselmiştir. Bazı örnekler İsa kilisesi (Christ Church, 1720-26), Santa Ana kilisesi (St Anne’s Shandon, 1722-26) ve bir gümrük binasıdır (Custom House, 1724).

Liman faaliyeti önemli ölçüde arttı ve tüccarlar Büyük Britanya’ya, Avrupa’nın geri kalanına ve Kuzey Amerika’ya büyük miktarlarda tereyağı ve sığır eti ihraç etti.

Cork - İrlanda

Kaynak : pixabay.com

Cork Şehrinde Yer alan İlgi Çekici Binalar ve Yerler

Modern mimarinin dikkate değer örnekleri olmasına rağmen, birçok bina Georgian Mimari tarzındadır. Ana cadde olan St Patrick’s Street 2004 yılında yeniden düzenlenmiştir. Birkaç bölümü yayalaştırılmış olan güzergahı boyunca olağanüstü binalar bulunmaktadır. Bitişikteki Grand Parade, ofisler, işletmeler ve finans kurumlarıyla çevrili, ağaçlarla çevrili bir caddedir. Eski finans merkezi South Mall’da , eskiden bir döviz bürosu olan Müttefik İrlanda Bankası’nın genel merkezi gibi 19. yüzyıldan kalma iç mekanlara sahip birkaç banka var. Yerel yönetime ait olan modern County Hall kulesi, adadaki en yüksek gökdelendi. Nehrin diğer tarafında İrlanda’nın en uzun binası olan Our Lady’s Psikiyatri Hastanesi var. Viktorya döneminde inşa edilmiş ve yenilenmiş ve bir konut kompleksine dönüştürülmüştür.

Advertisement

Şehirde iki katedral var: Aziz Meryem ve Aziz Anne Katolik Katedrali (Aziz Meryem ve Aziz Anne Katedrali, aynı zamanda Aziz Meryem Katedrali ve Kuzey Katedrali olarak da bilinir) ve Katolik Aziz Finbar Katedrali (Aziz Finbarre Katedrali).

Shandon bölgesindeki St Anne Kilisesi (St Anne Kilisesi), Cork’taki en ünlü yapıdır. Kulenin kuzey ve doğu yüzleri kırmızı kumtaşı, doğu ve güneyi ise bölgede hakim olan beyaz kireçtaşı ile kaplıdır. Kulenin saati ” Dört Yüzlü Yalancı ” olarak bilinir çünkü binanın tabanından bakıldığında her saat farklı bir zaman gösteriyormuş gibi görünür.

Cork Kalesi İrlanda

Kaynak : pixabay.com

Başka bir kireçtaşı bina olan Belediye Binası, 11 Aralık 1920’de Kurtuluş Savaşı sırasında Siyahlar ve Tanlar tarafından “Mantarın Yanması” olarak bilinen eski binanın yerini alıyor. Bir uzlaşma jesti olarak, İngiliz hükümeti 1930’larda yeni binanın inşaat maliyetlerini üstlendi.

Grand Parade, St Patrick’s, Oliver Plunkett Street ve Princes Street’ten ulaşılabilen İngiliz Pazarı, her türlü yemeğin satıldığı kapalı bir pazardır. Kökeni 1610 yılına kadar gitse de, mevcut bina 1788 yılına dayanmaktadır. İki önemli yeşil alan, şehrin batısındaki Fitzgerald Park ve Lee Nehri’nin geçtiği Üniversite Bahçeleridir.

Cork - İrlanda

Kaynak : pixabay.com

Şehrin eteklerinde de turistik yerler var. Bunlardan biri de taşıyla ünlü Blarney Kalesi . Bir efsaneye göre, taş onu öpenlere belagat hediyesi verir. Merkezden 1,6 km uzaklıkta, 1829’da bir gözlemeviyle yeniden inşa edilen 16. yüzyıldan kalma bir kale olan Blackrock Kalesi yer almaktadır.

Advertisement


Leave A Reply