Cotopaxi Yanardağı Nerededir? Tarihte Kaydedilmiş Patlamalar Ne Zaman Olmuştur?

0

Cotopaxi yanardağı nerededir? Ekvador’da yer alan Cotopaxi yanardağının tarih boyunca yaşanmış önemli patlamaları ve bölgede ki ilk yerleşimler hakkında bilgiler.

Cotopaxi Yanardağı

Cotopaxi Yanardağı

Cotopaxi Yanardağı, Güney Amerika’da, Ekvador Andlan’nda (Doğu Cordillera’da) etkin yanardağ. Yüksekliği 5.897 metre. Koni biçimindeki dağın, 4.000 metrenin üzerindeki bölümü sürekli kar ve buzullarla kaplıdır. 1734′ ten başlayarak günümüze kadar büyük zararlara yol açan çeşitli püskürmeler sonucu, Latacanga Ovası’nın bir bölümü lavlar altında kaldı. 1872’de, Alman jeolog W. Reid, dağa tırmanmayı başaran ilk kişi oldu. Latacunga şehrinin 33 km kuzeydoğusunda ve Quito’nun 50 km güneyinde yer almaktadır . Son büyük patlaması 26 Haziran 1877’ye kadar uzanıyor.

Patlamaların tarihi

1698’de (kesin tarih belirsiz olarak bildiriliyor) bir patlama “yüzlerce insanın” ölümüne neden oldu. İlk kaydedilen patlama 1757 yılına aittir ve 8’den itibaren devam eden süreçte eyaleti etkileyen farklı doğal olaylardan kaynaklanan hayvancılık ve tarımsal üretimdeki ekonomik kırılma nedeniyle Latacunga yerleşiminin nüfusu için ciddi sonuçlar bildirmektedir.

Yanardağın son kaydedilen patlaması, 26 Haziran 1877’de, piroklastik akışlar oluşturacak kadar güçlü bir patlama evresinin meydana geldiği yerdi . 13 Volkan 25 dakikalık bir zaman aralığında lav döktü ve aynı zamanda Chillos Vadisi’ne ulaşan büyük taşlar fırlattı. 1942’de küçük bir patlama olduğu söyleniyor, ancak bunu doğrulayacak hiçbir kanıt yok.

2003 yılından bu yana, volkanik aktivitede artışlar kaydedilmiştir ve 2015, rapor edilen en yüksek aktiviteye sahip yıl olmuştur. Son büyük patlamasından 138 yıl sonra , 14 Ağustos 2015’ten bu yana, Cotopaxi yanardağı, volkanik malzemenin dışarı atılmasıyla aktivitesinde bir artış yaşadı ve EPN Jeofizik Enstitüsü tarafından sürekli gözetim altına alındı . EPN Jeofizik Enstitüsü, And Dağları ve Galapagos Adaları da dahil olmak üzere Ekvador topraklarındaki volkanik aktiviteyi izliyor . 15 Ağustos 2015’te yanardağ, ülkede “sarı alarm” ilan edilen kül emisyonu ile yeni bir aktivite yaşadı, ancak büyük bir patlama olayına yol açmadı.

Bölgenin İlk Sakinleri

Arkeolojik araştırmalar, bu bölgenin ilk sakinlerinin Chibcha’ların torunları olduğunu doğruluyor gibi görünüyor. Daha sonra, sayısız Cayapas-Colorados, Atacameños ve Quijos göçü, daha sonra Tacunga, Mulliambato, Pillaro, Quisapincha, Panzaleo ve İnkaların gelişinden önce orada yaşayan diğer şefliklerde filizlenen tohumlarını bırakarak onu geçti.

Mevcut Tungurahua eyaletini ve doğu bölgesindeki geniş toprakları içeren San Vicente Mártir adlı geniş bölgeleri başlangıçta Pichincha eyaletinin bir parçasını oluşturuyordu, ancak 1 Nisan 1851’de Cotopaxi eyaleti olarak kuruldu.

Birkaç ay sonra, Cumhuriyetin Yüksek Başkanı olan General José María Urbina, 9 Ekim’de, Latacungueño hayırsever Don Vicente’nin anısına saygıyla eyaletin León olarak adlandırılmasını sağlayan bir kararname yayınladı. , ancak son olarak, Yüksek Baş General Alberto Enríquez Gallo tarafından yayınlanan 31 Mayıs 1938 tarih ve 167 sayılı kararname ile adı tekrar değiştirildi ve bir kez daha Cotopaxi eyaleti olarak adlandırıldı.


Leave A Reply