Covid 19 Teknolojiyi de Etkiliyor – Artık Teknolojide ‘Sıfır Temas’ Dönemi

0
Advertisement

Covid 19 salgını hayatımızı değiştirmeye devam ediyor. Bu değişikliklerden biri de teknoloji alanındaki sıfır temas uygulamaları olacak.

COVID-19 salgını, daireler, ofisler, restoranlar ve taşıtlardaki fiziksel teması en aza indirmeyi amaçlayan tasarımların büyük bir şekilde ortaya çıkmasına izin verecek ve akıllı telefonlar sıfır temas misyonunda önemli bir müttefik haline gelecek.

Covid 19 Teknolojiyi de Etkiliyor - Artık Teknolojide 'Sıfır Temas' Dönemi

Kaynak: pixabay.com

Şu anda, herkes gelecek normalleştirme sürecinin nasıl ortaya çıkacağını merak ediyor. Kesinlikle aynı olmayacak ve bu nedenle korkularımızı yenmemize yardımcı olmak için teknolojiyi yeniden tasarlayan girişimcilerin yardımına ihtiyacımız var.

18. ve 19. yüzyıllar boyunca, tüberkülozdan kabarcıklı vebaya bulaşıcı hastalıklar mimarları binaların ve şehirlerin tasarımını uyarlamaya teşvik etti. Örneğin, tüberkülozu tedavi etmek için banyolar ve mutfaklar gibi ıslak alanlarda kullanılan ucuz, temizlenmesi kolay, kurulumu kolay seramiklerle kaplı beyaz sanatoryumlar geliştirilmiştir.

Sanayileşme, dikkatli planlama sayesinde binaların şeklini, dayanıklılığını ve görünümünü temellerinden çatılarına ve aralarındaki her şeye değiştirdi. Bu değişiklikle yaşam tarzları da adapte oldu. Mevcut salgının sonuçlarının da benzer bir etkisi olacaktır. Teknolojiyle şekillenen yeni yaşam ve çalışma alanları zaman kaybetmeden uygulanmalıdır. Teması en aza indiren tasarımları ve yeni havalandırma teknolojilerini kullanmak zorundayız.

Akıllı telefonlar tuşlara dönüşüyor

Akıllı telefonlar, iletişimi en aza indirgemek için anahtarlarımız haline geliyor. İnternete bağlı kapılar, asansörler, turnikeler, yiyecek ve içecek makineleri, akıllı kartlar, bulut tabanlı çözümler ve robotların sıfır temaslı evlerin, ofislerin, arabaların ve şehirlerin ortaya çıkmasını sağlaması bekleniyor.

Advertisement

Büyük şirketlerin yaşam ve çalışma alanlarının tamamen yeniden tasarımını müzakere etmek için girişimleri koklamaya başlama zamanı gelmiştir. Büyük şirketlerin hantal yapısı eskiden yenilikçi gelişmelerin akışına engel teşkil ederken, COVID-19 bu yapının devrilmesine neden oluyor.

Covid 19 Teknolojiyi de Etkiliyor - Artık Teknolojide 'Sıfır Temas' Dönemi

Kaynak: pixabay.com

Tüm gün sıfır temas

Evden çıkarken sürekli dokunduğunuz yerleri düşünün. Ön kapıdan asansöre, toplu taşıma araçlarına, ödeme noktalarına, turnikelere ve daha fazlasına kadar sayısız temas noktası vardır.

Hayat normale dönmeye başladığında, hala bu küçük eylemleri sorgulayacağız. Bununla birlikte, hepsini sıfır temasla yapabileceğinizi, bir düğmeye basmadan asansörü doğru katta terk edebileceğinizi, klimanın otomatik olarak değiştiğini ve toplu taşımayı açıp kapatabileceğinizi asla ellerinizi ceplerinizden çıkarmak zorunda kalmayacağınızı düşünün. .

Akıllı filtreler atmosferi değiştirir

Havalandırma çözümleri çok katlı daireler ve konutlar, ofisler, arabalar ve toplu taşıma araçları gibi birçok yere dahil edilecektir. Benzer şekilde, değiştirilebilir akıllı filtreler bakımın en son ne zaman yapıldığıyla ilgili olanları bilgilendirebilecektir.

Sıfır temas noktalı araçlar

Otomotiv endüstrisi ve araç kiralama şirketleri bakış açılarını değiştirmek zorunda kalacaklar. Bunun için en önemli detay, standart temizliğin hijyen kurallarına göre yapılıp yapılmadığı, otomobillerin temizlenmesi olacaktır. Otomobillerde sıfır temas kullanımı ve sıfır havalandırma filtreleri ile kullanım gibi ayrıntılar daha belirgin olacaktır. Otomobillerde çarpışma testlerinin yerini sıfır dokunmalı filtre noktaları olan yeni testler alacaktır.

Advertisement


Leave A Reply