Çözümün Bir Parçasıyım

0
Advertisement

Çözümün bir parçasıyım konu başlığı ile ilgili yazı. Vatandaşlık dersinin bir konusu olan Çözümün Bir Parçasıyım ile ilgili problemlerin çözümünün nasıl yapılması gerektiğini anlatan yazı.

Çözümün Bir ParçasıyımÇözüm demokrasi

Yaşamımızda kimi zaman sorunlarla karşılaşabiliriz. Bu sorunlar can sıkıntısı, üzüntü, kızgınlık gibi duygular hissetmemize sebep olabilir. Bir sorunla karşılaştığımızda sinirlenmek, öfkelenmek, bağırmak sorunu kabul etmemek ya da güvendiğimiz insanlardan yardım istemek gibi değişik tepkiler verebiliriz.

Karşılaştığımız sorunları çözmeye çalışırken izlediğimiz yol bizim için faydalı bir yaşam tecrübesine dönüşebilir. Her soruna bu şekilde bakmaya çalışmalıyız.

Karşılaşılan sorunların birden fazla sebebi ve sonucu olabilmektedir. Çünkü olaylarda çok boyutluluk özelliği vardır. Bu özellik, sorunların çözümünde alternatif seçenekleri dikkate almayı gerektirmektedir. Ayrıca sorunların çözümünde farklı bakış açılarını önemli yapmaktadır.

Bir sorunla karşılaşınca, öncelikle ilgili tarafların ihtiyaçları, istekleri belirlenir. Sorunun çözümü düşünülürken tarafların bu ihtiyaç ve beklentileri dikkate alınır. Tüm taraflar düşünülerek çözüm yolları belirlenir.

Advertisement

Çözüm yolları belirlenirken kişisel çıkar ve beklentilere odaklanılması çözümü güçleştirir hatta imkansız hale de getirebilir. Belirlenen çözüm yolu önerilerinin nedenleri, uygulanabilirliği, alternatifleri değerlendirilir. En uygun çözüm yolu belirlenir. Çözümün nasıl ve ne zaman olacağı belirlenir. Şiddet ve hukuk dışı yollar sorunlar için uygun bir çözüm yolu değildir. Çünkü sorunları şiddet ve hukuk dışı yöntemlerle çözmeye çalışmak yeni sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Gömleğin ilk düğmesini yanlış ilikleyince diğerleri de yanlış iliklenmiş olacaktır. Çözüm süreçlerinde kuvvete ve şiddete başvurmadan demokratik yolları kullanmak önemlidir.

Sorunların çözümünde farklı yolların düşünülmesi, alternatif çözüm seçeneklerinin belirlenmesi sorunun çözümünde kolaylaştırıcı rol oynamaktadır. Mümkün olduğunca alternatifleri değerlendirmek, çok çözüm yolu üretebilmek uygun çözümün bulunmasına katkı yapacaktır.


Leave A Reply