Cremona Nerededir? Cremona Tarihi

0
Advertisement

Cremona hangi ülkededir? Cremona ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, İtalya Cremona hakkında bilgi.

CremonaCremona; İtalya’nın kuzeyine, Lombardiya Bölgesi’nde kent, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Milano’nun yaklaşık 120 km güneydoğusunda, Po Irmağı’nın çok dik yamaçlı kuzey kıyısı yakınında yer alır. Orta Po Vadisi’ nin zengin hayvansal ve tarımsal ürünleri kentte işlenerek pazarlanır (keten, tahıl, süt ürünleri, sosis, hardal, helva vb). Tarım gereçleri, dokuma, petro-kimya başlıca dallarıdır. Amanti, Guarneri ve Stradivarius ailelerinin eserleriyle doruğuna ulaşan keman yapımcılığı günümüzde de varlığını sürdürmektedir.

Tarih: İÖ 218’de, Romalıların Po Vadisi’ndeki ilk yerleşimlerinden biri olarak kurulan kent, Kartaca Kuşatmasından sonra, yeni göçmenlerle güçlendirildi. İS 69’da iç savaşlar sırasında yağmalanıncaya kadar 11., 12. ve 13. yüzyıllarda gelişimini sürdürdü. Pallavicino, Visconti ve Sforza ailelerinin yönetiminde kaldı. 15. yüzyılda Fransızlarla İtalya’daki imparatorluk yanlıları arasında geçen savaşlara sahne oldu. 1525-1700 arasında İspanyol, ardından kısa bir süre Fransız, 1860’a kadar Avusturya egemenliğinde kaldı.

Tarihsel Eserler: Kentte, 12-13. yüzyıldan (Vaftizevi, Pallazo del Comune, Loggia dei Militi, Loggia de ila Bertazzola, roman üslubu San Michele Bazilikası, İl Torrazzo Katedrali) ve Rönesans döneminden (Fodri Sarayı, Raimandi Sarayı, San Sigismondo ve Santo Margherita kiliseleri) kalma çok zengin tarihsel eserler vardır.

Advertisement

Leave A Reply