Cro Magnon Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0

Cro-Magnon nedir? Cro-Magnon insanı nasıldfır? Cro-Magnon insanının özellikleri, örnekleri, tarihi, hakkında bilgi.

Cro-MagnonCro-Magnon:yaklaşık 35.000 yıl önce yukarı Yontma Taş (üst, paleolitik) Çağı’nda, Batı Avrupa’da ortaya çıkan fiziksel yapısı çağdaş insana yakın bir homo sapiens (akıllı insan) türüdür.

İlk homo sapiens kalıntılarına, 1868’de Güney Fransa’da Vezere Vadisi’ndeki mağaralarda rastlandı; bulunan örnekler, bulunduğu mağara adıyla Cro-Magnon diye anıldı. La Chaise’ de gerçek Orinyonsiyen kültürle birlikte bulunan Cro-Magnon insanına ait ilk kalıntılar, bir çocuk, iki ergin kadın ve bir ergin erkekten oluşan bir aileye aittir. Cro-Magnon insanına ait kalıntılar çeşitlidir ve bunlara yalnız Güney Fransa’da değil, Peredmest ve Moravia gibi Avrupa’nın çeşitli yerlerinde de rastlandı, incelenen buluntulardan, Cro-Magnonların yiyeceklerini avcılık ve toplayıcılarla sağladıkları, ayrıca çeşitli araçlarla balık tuttukları, taşın yanı sıra kemik ve geyik boynuzundan yapılmış, özelleşmiş bazı araçları kullandıkları, ölüleri için gömme törenleri düzenledikleri saptandı.

Bulunan kemik-iskelet kalıntılarının verilerine göre Cro-Magnonların boylarının 180 cm’ye kadar ulaştığı kafatası hacimlerinin ortalama 1.500 cm3 dolayında olduğu görüldü. Kafatasları oldukça dar ve uzun (dolikosefal), yüzleri kısa ve geniş, burunları ileriye doğru çıkıntılı, çene kemikleri, özellikle alt çene kemikleri incedir. Erkeklerin kaş kemerleri oldukça iridir.


Leave A Reply