Çuha Çiçeği Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Çuha çiçeği nasıl bir çiçektir? Çuha çiçeğinin özellikleri, yetiştirilmesi, kullanım alanları hakkında bilgi.

Çuha çiçeğiÇuha çiçeği; (Lat. Primula). Çuhaçiçeğigiller familyasından çok yıllık otsu bitki türüdür. 10-30 cm kadar boylanır. 200 kadar türü vardır. Mart ve mayıs aylarında sarımsı, turuncu ve mor renkli kokulu çiçekler açar. Çiçekler rozet biçimli yaprakların ortasından yükselen gövdenin ucunda şemsiye görünümündedir. Yaprakları uzunca, oval, kenarları dalgalı, altyüzü grimsi beyazdır.

Meyve tepeden 5 yarıkla açılan kapsül biçimde esmer renklidir. Türkiye’de özellikle Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde 10 kadar türü yetişir. Marmara Bölgesi’nde rastlanan tıbbi çuhaçiçeği ya da tavşankulağı çiçeği olarak adlandırılan türünde köklerle çiçekler uçucu yağ, saponin, glikoz ve primevraz fermenti açısından zengindir. Preparatları yumuşatıcı, idrar söktürücü, yatıştırıcı olarak kullanılır. Büyük çuhaçiçeği, unlu çuhaçiçeği, gövdesiz çuhaçiçeği bilinen türleridir.

Çuhaçiçeğigiller, (Lat. Primulaceae). Çuhaçiçekleri takımının bitişik taç yapraklı aktinomorf ve erdişi çiçekli yıllık ya da çok yıllık bitki türü, ılıman ve soğuk bölgelerde yetişir. 30 cins ve 800 türü vardır. Rozet biçimli yaprakları karşılıklı ya da tümü tabandadır. Meyvesi kapsüllü ve piksidyumdur. Türkiye’de 9 cins ve 30’dan fazla türü yetişir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply