Çuha Çiçeği Nasıl Bir Bitkidir? Özellikleri, Bakımı, Kullanımı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Çuha çiçeği nasıl bir çiçektir? Çuha çiçeğinin özellikleri, yetiştirilmesi, kullanım alanları, çuha çiçeği hakkında bilgi.

Çuha Çiçeği

Çuha Çiçeği

Çuha çiçeği; (Lat. Primula). Çuhaçiçeğigiller familyasından çok yıllık otsu bitki türüdür. 10-30 cm kadar boylanır. 200 kadar türü vardır. Mart ve mayıs aylarında sarımsı, turuncu ve mor renkli kokulu çiçekler açar. Çiçekler rozet biçimli yaprakların ortasından yükselen gövdenin ucunda şemsiye görünümündedir. Yaprakları uzunca, oval, kenarları dalgalı, altyüzü grimsi beyazdır.

Meyve tepeden 5 yarıkla açılan kapsül biçimde esmer renklidir. Türkiye’de özellikle Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde 10 kadar türü yetişir. Marmara Bölgesi’nde rastlanan tıbbi çuhaçiçeği ya da tavşankulağı çiçeği olarak adlandırılan türünde köklerle çiçekler uçucu yağ, saponin, glikoz ve primevraz fermenti açısından zengindir. Preparatları yumuşatıcı, idrar söktürücü, yatıştırıcı olarak kullanılır. Büyük çuhaçiçeği, unlu çuhaçiçeği, gövdesiz çuhaçiçeği bilinen türleridir.

Çuhaçiçeğigiller, (Lat. Primulaceae). Çuhaçiçekleri takımının bitişik taç yapraklı aktinomorf ve erdişi çiçekli yıllık ya da çok yıllık bitki türü, ılıman ve soğuk bölgelerde yetişir. 30 cins ve 800 türü vardır. Rozet biçimli yaprakları karşılıklı ya da tümü tabandadır. Meyvesi kapsüllü ve piksidyumdur. Türkiye’de 9 cins ve 30’dan fazla türü yetişir.

Kaynak 2

Odaları, salonları süslemek için yetiştirilen bir süs bitkisidir. Başlıca iki çeşidi vardır. Bir çeşidinin yapraklarının kenarları parçalıdır, aralık – şubat arasında kırmızı çiçekler açar.

Advertisement

İkinci çeşidi ise sarıdan başka çeşitli renklerde çiçek açar. Bu cinsinin yaprakları daha az parçalıdır. Toprağı serin ve nemli tutmak şartı ile yarı gölgeli yerlerde 2-3 ay güzel çiçekler elde edilebilir.

Çuha çiçeği ikiçeneklilerin çuhaçiçeğigiller familyasındandır.

Bakımı

Çuha çiçeği, sadece parklarda bahçelerde yetişebilen bir bitki değil, aynı zamanda evde de bakılabilecek bitkilerden biri. Bunun için dilersiniz tohumdan dilerseniz fideden yetiştirme yöntemlerini değerlendirebilirsiniz. Tohumdan üretmek biraz daha zahmetli ve biraz daha sabır gerektiren bir süreç olduğundan bu havalarda fide halinde çuha çiçeği alarak yetiştirmeniz çok daha kolay olacaktır.

Evde, saksıda çuha çiçeği yetiştirmek için öncelikle onu koyacağınız alanı ayarlamalısınız. Güneş alan ama doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacağı, şiddetli rüzgarların uğramadığı balkonlar en doğru tercih olacaktır. Çok büyük saksılardan hoşlanmayan çuha çiçeği bitkiniz için, fidenin bulunduğu kaptan en çok 1 boy büyük bir saksıyı tercih etmeli, saksının alt kısmında fazla suyun akabileceği deliklerin ve tablasının bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Torf bakımından zengin saksı çiçeği toprağı kullanarak çuha çiçeği bitkinizin sağlıklı bir şekilde yetişmesine destek olabileceğinizi unutmamalısınız.

Saksı, toprak ve uygun ortam seçiminin ardından aldığınız fideyi köklerine zarar vermeyecek şekilde saksısına yerleştirmeli, toprağını çok sıkı olmayacak şekilde ayarladıktan sonra ilk suyunu vermelisiniz.

Advertisement


Yorum yapılmamış

Leave A Reply