Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

0

Cuma namazı nasıl kılınır, hakkında bilgi. Cuma namazı nedir? Cuma namazını kimler kılar? Cuma namazının özellikleri nelerdir?

CUMA NAMAZI

Cuma namazını kılmak farzdır yani Yüce Allah’ın kesin emridir. Bu emir Kur’an-ı Kerim’de şöyle geçmektedir: “Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağrıldığınız zaman, hemen Allah’ı anmaya koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.” (Cuma suresi, 9. ayet)

Cuma Namazının Özellikleri:

***Haftada bir kere, cuma günü öğle vaktinde kılınır.

***Cemaatle kılınması gereken bir namazdır.

***Cuma günü öğle namazı kılınmaz. Cuma namazını kılamayanlar öğle namazını kılabilir.

***Cuma namazı; yolculuk yapanlara, camiye gidemeyecek kadar hasta olanlara ve esir olanlara (özgürlüğü engellenmiş olanlara) farz değildir.

***Dört ilk sünnet, ikisi farz ve dördü son sünnet olmak üzere on rekâttır.

Cuma namazının kılınışı:

Cuma namazı öğle ezanının okunmasıyla başlamaktadır. Dört rekâtlık ilk sünnet kılındıktan sonra (Öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.) müezzin cami içinde ezan okur. Bu ezan “iç ezan” olarak adlandırılır. İmam minbere çıkar ve hutbe okur. Hutbeden sonra kamet getirilir ve cemaatle cuma namazının farzı kılınır. (Cuma namazının iki rekâtlık farzı sabah namazının iki rekât farzı gibi kılınmaktadır.) Farz kılındıktan sonra dört rekât son sünnet kılınır. (Öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.)


Leave A Reply