Cumhuriyet Bayramı Örnek Konuşma Metni

0
Advertisement

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerinde kullanabileceğiniz örnek bir konuşma metni aşağıda yer almaktadır. Cumhuriyet bayramı örnek konuşma metni.

Cumhuriyet Bayramı Örnek Konuşma Metni

Cumhuriyet Bayramı Örnek Konuşma Metni

Sevgili öğrenciler,

Bu gün Cumhuriyetimizin…………yılını kutluyoruz. Hepimize kutlu olsun.

Bir ulusun gerçek kurtuluşu kendi istek ve kararlılığı ile olur. Türk ulusuda 29 Ekim 1923’te kendi kararıyla Cumhuriyeti yani kurtuluşu, aydınlığı seçmiştir.

Bundan……….yıl önceki yolunu şaşırmış karanlık bir dünyada umutsuzluğa düşmüş bir vatan, keder ve karamsarlıktan, yarınlara endişe içinde bakan bir millet olmaktan kurtulduğumuz kutlu bir günü yaşıyoruz.

Advertisement

Sevgili öğrenciler, nedir bizi bu olumsuzluklardan kurtaran şey? Elbette Cumhuriyettir. Çünkü Cumhuriyet, devlet düzenindeki keyfiliğin, bireyselliğin kaldırılmasıdır. Hak ve özgürlüklerle insana kişilik kazandırma, yöneticilerini kendileri seçen bir insan ve hukuk kurumudur.

Cumhuriyet demek, devletin başına gelen kişilerin devletin yönetimini bir cemaat ya da gruba değil halkın iradesine, halkın egemenliğinin hizmetine sunması demektir.

Cumhuriyet, ekonomiden eğitime, hukuktan siyasete, spordan sanata gerçekleştirilen atılımlarla, çağdaş ve onurlu bir devlet yönetim biçimidir.

Demokratik ilkelerle kendi kendini yenileme ve insanların yaratma gücünü ortaya çıkaran, yeteneklerini geliştiren, insanın insana kulluğunu, güçlünün zayıfı ezmesini önleyen, karanlıkların aydınlığa dönüştüğü sönmeyen, bir meşaledir (Cumhuriyet).

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Acıları paylaşan, sevinçleri birlikte yaşayan, egemenliğin halkta, sözün ulusta olmasıdır.

Advertisement

Tüm bu ayrıcalıklı nitelikleri söylerken de yol göstericimiz Ulu Önderimiz Atatürk’ün belirttiği “Türk Ulusunun yaradılış ve karakterine en uygun yönetim biçimi Cumhuriyettir” sözüdür.

Sevgili öğrenciler, sözlerime Bekir Sıtkı Erdoğan’ın Cumhuriyet tanımlamasıyla son vermek istiyorum.

Cumhuriyet özgürlük insanca varlık yolu.

Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolu.

Bu kutlu gününüzü gönülden kutluyorum.


Leave A Reply