Çurçur Balığı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ilık ve tropikal bölgelerde yalayan küçük bir balık cinsi olan Çurçur Balığı ile ilgili olarak genel bilgilerin verildiği yazımız.

Çurçur Balığı

Tropikal ve ılık denizlerin küçük kıyı balıklarıdır Daha çok bitkisi bol, kayalık yerlerde yaşarlar. Bu familyadan olan balıkların çoğu etle beslenirse de, aralarında ot yiyenler de vardır.

Bilim dilinde «Labridae» denilen bu balık familyasının yirmi kadar türü vardır. Hepsinin de sırt yüzgeçleri dikenlidir. Başlıca çeşitleri «çırçır» (çurçur yahut çuçur) balığı, lâpin balıkları, gün balığı, güneş balığı, kikla balığıdır.

Bu familyadan olan balıkların parlak ve canlı renkleri varüır Erkek ve dişi arasında renk bakımından fark olduğu gibi, genel olarak çırçır ve lâpin balıklarının renkleri, mevsime, yaşa ve içinde bulundukları ortama göre değişir. Boyları 12-30 sm. arasındadır. Yalnız, kikla balığının boyu 60 santimi bulur. Etleri pek makbul değildir.

Çurçur balıklarının başlıca besini yosun ve taşlar arasında yaşayan küçük hayvanlar, küçük midyelerdir. Yumurtalarını nisan-ağustos ayları arasında bırakırlar. Bu balıkların bir kısmı deniz otlarından yaptıkları yuvalara yumurtlar.

Advertisement

Leave A Reply