Cusco Nerededir? Cusco Tarihi

0

Cusco hangi ülkededir? Cusco ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Peru Cusco hakkında bilgi.

CuscoCusco; Peru’nun güneyinde kent, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Andlar üzerinde bir vadide, deniz düzeyinden 3.490 m yükseklikte kuruludur. Yoğun nüfuslu, zengin bir tarım alanı olan Cuzco Vadisi’nin ticaret merkezidir. Başkent Lima ile hava ve karayolu bağlantısı vardır. Nüfusun büyük çoğunluğunu yerlilerin oluşturmasına karşın, ekonomik etkinlikler azınlık durumundaki İspanyolların elindedir.

Advertisement

Tarih: İS 1100’lerde, Titicaca Gölü çevresinde yaşayan Kızılderililer tarafından kurulan kent; 1500’lerde,sınırları bugünkü Kuzey Arjantin’den Kolombiya’nın güneyine kadar uzanan İnka İmparatorluğu’nun başkenti oldu. İspanyollar 1532’de, Francisoca Pizzaro önderliğinde Peru’ya ayak bastıklarında Cuzco’nun nüfusu yaklaşık 200 bindi. 1533’te İspanyolların eline geçtikten sonra, İnka yapıları üzerinde çok sayıda kilise, konut ve hükümet binası yükseltildi. Pizzaro, 1535’te, yönetim merkezini, Büyük Okyanus kıyısında kurduttuğu Lima’ya taşıdı. Ancak Cuzco, Peru’nun bağımsızlığını kazandığı tarih olan 1821’e kadar Güney Amerika’daki en önemli İspanyol merkezlerinden biri olarak kaldı.

Tarihsel Eserler: Güney Amerika’nın en önemli arkeoloji ve Kolomböncesi uygarlıkların araştırıldığı alanlardan biridir. Kentin hemen üstündeki tepedeki büyük kalesiyle Sacschuaman, İnka setlerinin bugün bile ekilip biçildiği Pisac, bir İnka sarayının yıkıntılarının bulunduğu Ollantaytarnbo ve 1911’de ortaya çıkarılan İnka kentlerinin yer aldığı Urumbamba Irmağı Vadisi’nde yükselen Machu Picehu, Cuzco çevresindeki en ilginç İnka yerleşimleridir.

1650 ve 1950 depremlerinde sömürge dönemi yapılarının büyük bölümü yok olduğundan, 17. yüzyıldan kalma bir katedral ve Peru’nun en güzel kiliselerinden biri olan La Compania de Jesus günümüze ulaşan başlıca İspanyol eserleridir.

Advertisement


Leave A Reply