D Vitamini Eksikliğinde Ne Olur? Nasıl Belli Olur? Neden Olduğu Hastalıklar

0

D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır? D vitaminini yeterince almazsak hangi hastalıklar görülür, vücudumuzdaki etkileri nelerdir?

D vitamini eksikliği nedir?

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminler arasında D vitaminin de önemli bir rolü vardır. Süt ürünleri, balık ve tam tahıllı yiyeceklerden ya da en önemli kaynağı olan Güneşten karşılayabileceğimiz bu vitamin, eksik bırakıldığı takdirde metabolizmada bir çok problem baş göstermektedir. En önemlileri kalp rahatsızlıkları ve kemiklerle ilgili ortaya çıkan problemlerdir. Bu belirtiler kısa süreli D vitamini eksikliğinde çok fazla görülmese de uzun süreli D vitamini eksikliklerinde ciddi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

raşitizm

Kaynak: commons.wikimedia.org

D vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Kemik ağrıları

Az önce de belirttiğimiz gibi, D vitamini eksikliğinin en büyük etki yarattığı bölümlerden biri kemiklerdir. D vitamini, metabolizmada normal şartlarda kemiklerin kireçlenmesini sağlayan bir etkendir. Eğer D vitamini eksik bırakılırsa, vücuda alınan fosfor ve kalsiyum bağırsaklarda işlenerek kana karışamaz ve böylelikle kemiğe işlenecek bir D vitamini de olmayacağı için kemik gün geçtikçe yumuşamaya başlar. Bunun etkileri ilerleyen yaşlarda kemiklerde oluşan deformasyonlar olarak kendini gösterir. Bunun dışında, çok fazla Güneş ışığından yararlanamadığımız kış aylarında kemiklerde D vitamini eksikliğinden ciddi hissedilen ağrılar oluşur ve vücudumuza genel bir halsizlik durumu hakim olabilmektedir. D vitamini eksikliğine önlem alınmadığı takdirde çocuklarda raşitizm hastalığı, yetişkinlerde ise osteomalazi (kemik yumuşaması hastalığı) hastalıklarının ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir.

Depresyon

Metabolizmamızda ruh sağlığımızın normal seviyelerde olması için üretilen serotonin hormonunun düzenli olarak üretilebilmesi için D vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak D vitamini eksikliği yaşandığı taktirde, serotonin seviyelerinde düşüşler meydana geldiği için çok da bir sebep aramadan kendinizi hüzünlü hissettiğiniz haller yaşayabilirsiniz.

Kas zayıflıkları

Vücut yapımızdaki kas dokusunun %90’ında D vitamini bulunmaktadır. Eğer ki D vitamini eksik bırakılırsa iskeletimizdeki tüm kaslar zayıflayarak güçsüzleşmemize sebep olurlar. Bunun dışında pek çok kez kramplanan bu kaslar, yarattığı ağrılar yüzünden yorgun ve negatif hissetmemize neden olabilir.

Soğuk algınlığı yaşamanın sıklaşması

Son zamanlarda iyice sıklaşan soğuk algınlığı hastalıklarınızın sebebi D vitamini eksikliğiniz olabilmektedir. Çünkü uzmanların yaptığı araştırmalar neticesinde özellikle çocuklarda D vitamini eksikliğinin üst solunum yollarında sık sık enfeksiyon yarattığı gözlemlenmiştir.

Başın normalden fazla terlemesi

Baş terlemesi dediğimiz durumun normalden fazla gerçekleşmeye başlaması kişide D vitamini eksikliği olduğunun sinyallerini veriyor olabilmektedir.

Bu başlıca belirtilerin dışında daha nadir olarak; kilo almaya başlama, konsantrasyonda düşüklük, kabızlık sorunu ya da ishal sorunu, yüksek tansiyon problemleri yaşama ve sindirim sorunları gibi problemler D vitamini eksikliğinden kaynaklanan problemlerdir.

raşitizm

Kaynak: commons.wikimedia.org

D vitamini eksikliğinin neden olduğu hastalıklar

D vitamini eksikliğinin yarattığı en önemli rahatsızlıklar, kemik ve kas rahatsızlıklarıdır. Bunun dışında diş sağlığı, vücuttaki hormonların düzenlenmesi, hücrelerin normal seyrinde çoğalmasına yardımcı olma gibi görevlerde D vitamini etkili bir faktördür. Eksikliği yaşandığında bu durumlarda da aksaklıklar meydana gelmektedir.

D vitamini eksikliğinde diyabet hastalığına yakalanma riski artmaktadır. Çünkü biraz önce değindiğimiz hormonların düzenlenmesi görevinde etkin rol alan D vitamini vücutta bulunmadığında, otomatikman hormon düzeyleri değişmekte ve bu nedenle metabolizmada insülin direnci artmaktadır.

D vitamini eksikliğinin görülmesi, son yıllarda giderek artış göstermektedir. Bunun nedeni genç-yaşlı tüm bireylerin güneş ışığından mahrum olarak sürekli kapalı mekanlarda vakit geçirmesidir. Vücudun en doğal D vitamini kaynağı Güneş olduğu için, günlük Güneş’in altında geçireceğiniz en fazla 15 dakikalık bir süreç, vücudunuzun gereksinim duyduğu Güneş ışığını emebilmesi için gayet yeterlidir. Özellikle kış aylarında istesek de elde edemeyeceğimiz Güneş kaynaklı D vitaminini, bir uzman hekime danışarak gıda takviyesi olarak ya da doğal besinlerden karşılayabilmemiz daha olasıdır.

Yapılan araştırmalara göre 65 yaş üzerindeki kişilerde D vitamini eksikliğinin görülmesinin, bunama riskini çok daha arttırdığına sebep olduğu belirlenmiştir. Bu yaş dilimindeki kişilerde D vitamini eksikliği sonucunda hafıza zayıflığı, davranış kabiliyetinde bozukluklar, problem çözmede ve düşünme yeteneğinde zayıflamalar ve hatta daha ileri düzeyde Alzheimer hastalığına sebep olduğu söylenmektedir.


Leave A Reply