D2 Vitamini ile D3 Vitamini Arasında Farklar Nelerdir, Özellikleri Kaynakları

0
Advertisement

D2 vitamini ile D3 vitamini arasındaki farklar ve ortak özellikler nelerdir? D2 ve D3 vitamini ne işe yarar, kaynakları, kullanımı.

“D vitamini” (kalsiferol) faydalı ve gerekli bir besin olarak kabul edilir, ancak “D vitamini” adı verilen tek bir vitamin yoktur. D vitamini olarak bildiğimiz şey, aslında iki tür kalsiferol için ortak bir terimdir: D2 vitamini (ergokalsiferol) ve D3 vitamini (kolekalsiferol). D3 vitamini, güneşe maruz kaldığında tüm omurgalıların derisinde üretilirken, D2, güneşe maruz kaldığında mantar ve bitkiler gibi omurgasızlar tarafından üretilir.

d vitamini

Kaynak: pixabay.com

Genel olarak “vitamin” kelimesi, insan vücudunun kendi başına üretemeyeceği bir maddeyi ifade eder. Yani her zaman bir vitamin ve gerekli bir vitamin olarak bilinmesine rağmen, D3 vitamini teknik olarak bir vitamin değil, bir hormondur.

Karşılaştırması;

 • Form
  D2 Vitamini; Ergokalsiferol
  D3 Vitamini; Kolekalsiferol veya kalsiol
 • Kaynak
  D2 Vitamini; Ultraviyole ışığa maruz kalan bitki ve mantarlardan yapılmıştır; laboratuarlarda sentezlenmiştir.
  D3 Vitamini; Güneş ışığına maruz kaldığında omurgalıların derisinden yapılmıştır.
 • Faydaları
  D2 Vitamini; Kalsiyum emilimine yardımcı olur, fosforu düzenler.
  D3 Vitamini; Kalsiyum emilimine yardımcı olur, kemikleri güçlendirir, fosforu düzenler, raşitizm ve yetişkin osteomalazisini önler.
 • Keşif Yılı
  D2 Vitamini; 1914
  D3 Vitamini; 1925
 • Erime noktası
  D2 Vitamini; 114-118 ° C
  D3 Vitamini; 83–86 ° C
 • Moleküler formül
  D2 Vitamini; \displaystyle {{C}_{{28}}}{{H}_{{44}}}O
  D3 Vitamini; \displaystyle {{C}_{{27}}}{{H}_{{44}}}O
 • Molar kütle
  D2 Vitamini; 396,65 g / mol
  D3 Vitamini; 384,64 g / mol
 • UNII
  D2 Vitamini; VS041H42XC Y
  D3 Vitamini; 1C6V77QF41 Y
 • CAS numarası
  D2 Vitamini; 50-14-6 Y
  D3 Vitamini; 67-97-0 Y = Y

D2 ve D3 Nasıl Oluşur?

Güneşle temas ettiğinde, insan cildi, genellikle tüm yararlı gereksinimlerini karşılayan D3 vitamini üretme yeteneğine sahiptir. Bununla birlikte, cilt bir pencereden süzülen güneş ışığında veya bulutlu günlerde D3 üretemez.

Bitkiler ve mantarlar gibi omurgasızlar, insan derisinin D3 ürettiği gibi D2 vitamini üretir. Ancak takviye şeklinde insan tüketimi için yapılan D2 vitamini, mantar ultraviyole ışığa maruz bırakılarak laboratuvarda oluşturulur.

vitamin d

Kaynak: pixabay.com

Form

İnsanlar D3’ü güneş yoluyla değil, aynı zamanda hayvansal ürünler yiyerek de emebilirler. Vücudun kullanabileceği balık ve yumurta gibi yiyeceklerde az miktarda D3 – artı diğer besinler – vardır.

Advertisement

İnsanlar D2’yi sentetik hap veya ek formda veya bitki ürünlerini tüketerek alabilirler.

Miktar

Güneşte geçirilen 10 dakika kadar kısa bir süre, vücudun bütün bir gün için yeterli D3 vitamini oluşturmasına izin verebilir.

Tüketim için sağlıklı bir yetişkinin günde 600 Uluslararası Birim D vitamini yemesi gerekir. Referans olarak, bir litre süt yaklaşık 400 IU D vitamini sağlar.

D2 ve D3 Vitaminler Olarak Eşit mi?

Başlangıçta D3 ve D2’nin eşdeğer olduğu düşünülüyordu. Bununla birlikte, bazı beslenme uzmanları ve gıda bilimcileri, D2’nin D3’ten daha az etkili olduğu teorisine sahiptir.

Bazı uzmanlar, D2’nin kan dolaşımına iyi emilmediğini ve raf ömrünün kısa olduğunu söylüyor.

D vitamininin sağlığa faydaları

D2’nin etkinliği konusundaki tartışmalara rağmen, uzmanlar D vitamininin genel olarak birçok sağlık yararı olan gerekli bir besin olduğunu söylüyor.

Advertisement
 • İnsanlarda D3 vitamini, vücudun kalsiyumu emmesine ve kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olur.
 • Sentetik veya reçeteli formundaki D2 vitamini ayrıca vücudun kalsiyumu emmesine ve güçlü kemikler oluşturmasına yardımcı olur, ancak araştırmalar D3’ün insanlarda D2’den çok daha güçlü ve etkili olduğunu göstermektedir.
 • D vitamininin osteoporozu önlediği kanıtlanmamıştır, ancak vücudun kırıkları önleyecek kadar kemikleri güçlendirmek için yeterli kalsiyum emmesine yardımcı olabilir.
 • Bazı araştırmalar D vitamininin meme, kolon ve prostat kanserlerine karşı korumada etkili olduğunu göstermektedir. Ancak, yüksek D vitamini seviyeleri pankreas kanserindeki artışla bağlantılıdır. Kesin bir çalışma, D vitamininin kanseri önlemede oldukça etkili olduğunu göstermedi.

Diğer kullanımlar

D2 vitamininde bulunan ergosterol, vücuttaki DNA, RNA ve proteine ​​zarar verebilecek ultraviyole radyasyonu etkili bir şekilde emebilir. Doğal ergosterol, organizmaları yüksek enerjili ultraviyole radyasyona zarar vermekten koruyan bir güneşten koruyucu sistem görevi görür. Laboratuvarlarda elde edilen ergosterol, güneş kremi ve güneş koruyucu krem ​​yapımında kullanılmaktadır.

raşitizm

Kaynak: commons.wikimedia.org

Eksiklik

D vitamini eksikliği, çocuklarda kemik yumuşatma hastalığı olan raşitizme neden olabilir.

Çoğu çalışma, D vitamininin gerekli olduğunu çünkü ekstra sağlık yararları sağladığını değil, D vitamini eksikliğinin yetişkinlerde ağrılı bir kemik bozukluğu olan osteomalaziye yol açabileceğini göstermektedir.

Yapısal Farklılıklar

D2 vitamini ile D3 vitamini arasındaki yapısal fark, yan zincirlerindedir. D2’nin yan zinciri, 22 ve 23 karbonları arasında bir çift bağ ve karbon 24 üzerinde bir metil grubu içerir.

D2 Vitamini (ergosterolden yapılır) UV ışınlarına yanıt olarak omurgasızlar, mantarlar ve bitkiler tarafından üretilir.

D3 vitamini deride, 7-dehidrokolesterol 270–300 nm arasındaki dalga boylarında UVB ultraviyole ışığı ile reaksiyona girdiğinde oluşur ve en yüksek sentez 295–297 nm arasında gerçekleşir. Bu dalga boyları, UV indeksi 3’ten büyük olduğunda güneş ışığında ve ayrıca bronzlaşma yataklarında UV lambalarının yaydığı ışıkta mevcuttur. Tropik kuşakta günlük, ılıman bölgelerde ilkbahar ve yaz mevsimlerinde her gün, arktik çevrelerde ise hemen hemen hiçbir zaman meydana gelen bu güneş yükselmesinde deriden D3 vitamini yapılabilir.


Leave A Reply