Da Polenta Ailesi – İtalyanların Soylu Ailesinin Tarihi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

İtalyan soylu ve köklü bir aile olan Da Polenta ailesinin tarihi ve kökeni ile ilgili bilgiler. Da Polenta ailesinin kökeni ve ismi nereden geliyor?

Polenta ailesi, İtalyan soylu ailesi. Adını Cesena’nın güneybatısında yer alan Romagna’daki Polenta Şatosu’ndan alır. 13. yüzyılın sonlarından 15. yüzyılın ortalarına değin kent devleti Ravenna’yı yönetmiştir.

Ailenin nüfuz kazanması, Ravenna’da imparator yanlısı Ghibellinolara karşı papa yanlısı Guelfoların başını çeken Guido da Polenta’yla (ya da Guido Minöre) başladı. Ravenna 1239’da Guelfoların eline geçti. Ertesi yıl İmparator II. Friedrich kenti yeniden alınca Guido’nun babası Lamberto idam edildi. Guido 1275’te Riminili Mala-testa ailesinin yardımıyla kenti ele geçirdi.

Da Polenta Aile Arması

Da Polenta Aile Arması

Romagna’nın (Ravenna topraklan) 1278’de doğrudan papalık yönetimine girmesinden sonra Guido iktidarını sağlamlaştırdı ve 1285’ten sonra papalığa karşı direnişe geçti. 1290’da Floransa’da yönetici olarak görev yaptığı sırada, papalık görevlisi Stefano Colonna Ravenna’ya gelerek kentin teslim olmasını istedi. Guido’nun oğulla-n Lamberto ve Bernardino, Colonna’yı tutuklayarak Romagna’da papaya karşı bir ayaklanma başlattılar. Guido 1286-90 arasında ve 1292-93’te Ravenna’yı yönetti.

Sanatçıları koruyan ve Dante’yi sürgündeki son yıllarında (y. 1318-21) evinde ağırlayan şair ve bilgin Guido Novello da Polenta, Guido’nun torunuydu. 1322’de Bologna halkının önderliğine seçilen Guido Novello, Ravenna’nın yönetimini kardeşi Başpiskopos Rinaldo’ya bıraktı. Ama kuzeni Ostasio da Polenta Rinaldo’yu öldürterek kendisini kentin hükümdarı ilan etti. Ertesi yıl Bolog-nalıların yardımıyla Ravenna’yı yeniden ele geçirmeye çalışan Guido Novello yenildi ve sürgünde öldü.

Ostasio da sanatçıları korumuş, 1345-46 yıllarında Boccacio’ya yardım etmiş, ama şiddete dayalı bir yönetim kurmuştu. 1326’da amcasını ve kuzenini öldürerek Ravenna’nın güneyindeki Cervia’yı ele geçirdi. Oğlu Bernardino kendisine karşı komploya kalkışan kardeşlerini açlığa mahkûm ederek öldürttü (1347). Bernardino’ nun oğlu Guido 1390’da kendi oğulları tarafından tahttan indirildi ve aç bırakılarak öldürüldü; oğullarından Obizzo da daha sonra kardeşlerini öldürdü. Obizzo’nun hükümdarlığı sırasında Ravenna Venedik’in etkisi altına girmeye başladı ve 1410’da Obizzo Venedikli bir yöneticiyi kabul etmek zorunda kaldı. 1441’de Polenta ailesi kenti Venedik’e teslim etti. Ailenin son üyeleri olan Obizzo’nun oğlu ve torunu Girit’e sığındılar.

Advertisement

Leave A Reply