Da Vinci Şifresi Kitap Özeti, Konusu, Karakterler, Analiz, Dan Brown

2
Advertisement

Dan Brown’un Da Vinci Şifresi isimli romanının konusu nedir? Da Vinci Şifresi kitabının özeti, karakterleri, analizi ve hakkında bilgi.

Da Vinci Şifresi

Da Vinci Şifresi

“Da Vinci Şifresi” Dan Brown tarafından yazılan ve ilk kez 2003 yılında yayımlanan bir romandır. Kitabın konusu, Kutsal Kase ve İsa Mesih’in gerçek kimliğini içeren daha büyük bir komploya yol açan bir cinayet soruşturması etrafında dönmektedir.

Hikâyenin kahramanı Harvard’da semboloji profesörü olan Robert Langdon, müze müdürünün öldürülmesi soruşturmasına yardımcı olması için Paris’teki Louvre Müzesi’ne çağrılır. Langdon, küratörün ardında bıraktığı ipuçlarını çözmek için küratörün kriptolog olan torunu Sophie Neveu ile işbirliği yapar.

İpuçlarını takip eden Langdon ve Neveu, Sion Tarikatı olarak bilinen ve yüzyıllardır bir sırrı koruyan gizli bir cemiyeti keşfederler. Korudukları sır, fiziksel bir kadehten ziyade İsa Mesih ve Mecdelli Meryem’in soyundan gelen bir kan bağı olan Kutsal Kâse’nin gerçek kimliğidir.

Roman aynı zamanda “kutsal dişil” kavramını tanıtmakta ve Katolik Kilisesi’nin ilk Hıristiyan kilisesinde kadınların rolü hakkındaki bilgileri bastırdığını öne sürmektedir. Kitap, tartışmalı teorileri ve Katolik Kilisesi’ni tasviri nedeniyle hem övüldü hem de eleştirildi.

Advertisement

“Da Vinci Şifresi” en çok satanlar listesine girdi ve Tom Hanks’in Robert Langdon’ı canlandırdığı başarılı bir filme uyarlandı. Kitabın popülerliği, tarihi ve dini iddialarının doğruluğu konusunda tartışmalara da yol açmıştır.

Kitap Özeti

“Da Vinci Şifresi” Dan Brown tarafından yazılmış, Kutsal Kase ve İsa Mesih’in gerçek kimliğini içeren daha büyük bir komploya yol açan bir cinayet soruşturmasının hikayesini anlatan bir romandır.

Hikaye, Paris’teki Louvre Müzesi’nin küratörü Jacques Saunière’in öldürülmesiyle başlar. Saunière ölmeden önce, daha büyük bir komploya yol açan bir dizi şifreli ipucu ve sembol bırakır. Fransız polisi, ipuçlarını çözmesine yardımcı olması için Harvard’da semboloji profesörü olan Robert Langdon’ı çağırır.

Langdon Louvre’a varır ve Saunière’in Fransız polisi için kriptolog olarak çalışan torunu Sophie Neveu ile tanıştırılır. Neveu, büyükbabasının cinayetinin, yüzyıllardır bir sırrı koruyan gizli bir cemiyet olan Sion Tarikatı’yla bağlantılı olduğuna inanmaktadır.

Langdon ve Neveu, Sauniére’in bıraktığı ipuçlarını takip ederken, Opus Dei adlı güçlü bir Katolik örgütü için çalışan Silas adında gizemli bir albino keşiş tarafından takip edilirler. Opus Dei, Sion Tarikatı’nın Katolik Kilisesi’nin itibarını sarsmaya çalışan sapkın bir örgüt olduğuna inanmaktadır.

İpuçları Langdon ve Neveu’yu, Sauniére tarafından bırakılan ve Kutsal Kâse’nin gerçek kimliğini ortaya çıkaran gizli bir mesaja götürür. Sauniére’in mesajına göre, Kutsal Kâse fiziksel bir kadeh değil, İsa Mesih ve Mecdelli Meryem’in soyundan gelen bir kan bağıdır.

Advertisement

Langdon ve Neveu bu vahiy karşısında şok olur ve bu bilgiyle ne yapacaklarını bilemezler. Kutsal Kâse konusunda uzman olan zengin İngiliz tarihçi Sir Leigh Teabing’i ziyaret etmeye karar verirler. Teabing, Langdon ve Neveu’ya Kutsal Kâse’nin yüzyıllardır sıkı korunan bir sır olduğunu ve Katolik Kilisesi’nin İsa Mesih’in gerçek kimliğiyle ilgili bilgileri gizlediğini söyler.

Teabing, Katolik Kilisesi’nin İsa’nın Mecdelli Meryem’le evli olduğu ve bir çocukları olduğu gerçeğini örtbas etmeye çalıştığını açıklar. Teabing, Kutsal Kase’nin sadece bir sembol değil, yüzyıllardır Sion Tarikatı tarafından korunan gerçek bir kan bağı olduğuna inanıyor.

Langdon ve Neveu araştırmalarını derinleştirdikçe, Teabing’in göründüğü gibi biri olmadığını keşfederler. Aslında Opus Dei ile çalışmaktadır ve Kutsal Kâse’yi bulmasına yardım etmeleri için onları manipüle etmektedir. Teabing yıllardır Kâse’yi bulmaya çalıştığını ve soyun gerçek varisinin kendisi olduğuna inandığını açıklar.

Sonunda Langdon ve Neveu Kutsal Kâse’nin gerçek yerini keşfederler, ancak Silas ve bir grup Opus Dei üyesiyle karşı karşıya gelirler. Çıkan çatışmada Silas öldürülür ve Langdon ile Neveu Kâse ile birlikte kaçar.

Langdon ve Neveu, gerçeği ortaya çıkarmak ve insanların Katolik Kilisesi’ne bakışını değiştirmek umuduyla Kutsal Kâse hakkındaki bilgileri halka açıklamaya karar verirler. Kitap, Langdon’ın kendisi ve Neveu için geleceğin ne getireceğini merak etmesiyle sona erer.

“Da Vinci Şifresi” tarih, din ve komplo teorilerini sürükleyici bir hikâyede bir araya getiren hızlı tempolu bir gerilim romanıdır. Kitap, tartışmalı teorileri ve Katolik Kilisesi’ni tasviri nedeniyle hem övülmüş hem de eleştirilmiştir. Bununla birlikte, dünya çapında tartışmalara yol açan popüler ve etkili bir roman olmaya devam etmektedir.

Karakterler

İşte “Da Vinci Şifresi “ndeki ana karakterlerden bazıları:

  • Robert Langdon: Jacques Saunière cinayetinin soruşturulmasına yardım etmesi için çağrılan Harvard’lı bir semboloji profesörü.
  • Sophie Neveu: Saunière’in Fransız polisi için kriptolog olarak çalışan torunu. Büyükbabasının cinayetinin gizemini çözmek için Langdon’la iş birliği yapar.
  • Jacques Saunière: Romanın başında öldürülen Paris’teki Louvre Müzesi’nin küratörü.
  • Silas: Opus Dei için çalışan ve Langdon ile Neveu’nun peşinde olan gizemli albino keşiş.
  • Sir Leigh Teabing: Kutsal Kâse konusunda uzman olan zengin bir İngiliz tarihçi. Langdon ve Neveu’nun soruşturmasına dahil olur ama kendi gündemi vardır.
  • Piskopos Manuel Aringarosa: Katolik Kilisesi’ni Langdon ve Neveu tarafından ortaya çıkarılan sırlardan korumaya çalışan Opus Dei’nin başı.
  • Rahibe Sandrine Bieil: Saunière’in cesedini bulan ve Silas tarafından öldürülen rahibe.

Bunlar “Da Vinci Şifresi “ndeki ana karakterlerden sadece birkaçı. Romanda, hepsi de hikâyede önemli roller oynayan geniş ve çeşitli bir karakter kadrosu bulunmaktadır.


2 yorum

Leave A Reply