Dağdan Gelip Bağdakini Kovmak Ne Demek? Deyiminin Anlamı Hikayesi

0

Dağdan Gelip Bağdakini Kovmak ne demek? Dağdan Gelip Bağdakini Kovmak deyiminin hikayesi, anlamı, Dağdan Gelip Bağdakini Kovmak ile ilgili örnek cümleler.

Dağdan Gelip Bağdakini Kovmak

Dağdan Gelip Bağdakini Kovmak

“Dağdan Gelip Bağdakini Kovmak Anlamı”

Hakkı olmayan yeri, ya da işi, önceden beri o işle uğraşan, o yerde bulunan kişiden almak anlamında bir deyimdir bu.

Dağdan Gelip Bağdakini Kovmak Deyiminin Hikayesi

Bir zamanlar köyün birinde, ekip biçeceği bir karış toprağı bile olmayan bir adam varmış. Köyde yapacak bir iş bulamayınca; otun bol olduğu bir yeri tarla yapmaya karar vermiş. Ekmek istediği toprakta yetişen ot çok çabuk büyüyor ve kısa zamanda her yeri sarıyormuş. Köylü bu durumdan çok yorulmuş ama sonunda toprağı zararlı otlardan temizlemeyi başarmış.

Aradan uzunca bir zaman geçmiş. Nasıl olduysa, ayrık otları, aşağıdaki bağa da sıçramış. Kısa sürede bağın her yanını otlar sarmış. Bağ sahibi bu işten hiç hoşlanmamış elbette.

  • — Yıllardır emek verip büyüttüğüm bu bağı size bırakacağımı mı sandınız, diyerek başlamış ayrık otlarını söküp atmaya.

Bağını zararlı otlardan temizlerken de:

  • — Dağdan geldiniz bağdakini kovuyorsunuz, diye söyleniyormuş.

Bu deyim, “Hakkı olmayan bir şeye sahip olmaya çalışmak” anlamında kullanılır.


Köylünün birisi tarla yapmak için, dağdaki fundalık ve çalılıkları söküp temizliyormuş. Bu arada ayrık otu denilen, arsız ve çabuk üreyen, kısa zamanda her tarafı istilâ eden otları da söküp, yığın yapmış. Arazi yokuşlu imiş, bu ayrık otlarından bir iki parçası yokuştan aşağı yuvarlanarak, az aşağıda bulunan, çok bakımlı bir bağın içine düşmüş.

Bağ sahibi önceleri pek önem vermemiş ve alıp yakmaya üşenmiş ama, bir kaç ay sonra, bağına tekrar gittiğinde, her tarafın ayrık otları ile dolduğunu görmüş.

Bir sürü amele tutup masraf ederek, otları temizletmiş. Toprağın derinliğine kadar salkım saçak kökler salan bu ayrık otlarını ayıklatırken, şöyle demiş: “Dağdan geldiniz, bağdaki asmalarımı kovmaya kalktınız. Öyle yağma yok.”

Dağdan Gelip Bağdakini Kovmak İle İlgili Cümleler

  • *** İş yerinde yeni işe başlayan kız, dağdan gelip bağdakini kovarcasına herkesi patrona şikayet etmiş.
  • *** Tarlayı ekmeyeceğim diye kiraya verdikten sonra, ürün alındığını görünce geri istemek, dağdan gelip bağdakini kovmak olur.
  • *** Bahçeme o kadar emek verdikten sonra zararlı böceklerle mücadele edecek, onların dağdan gelip bağdakini kovmasına izin vermeyeceğim.
  • *** Acıdığımız için eve aldığımız kız, evi bizim için yaşanmaz hale getirdi, adeta dağdan gelip bağdakini kovuyor.

Leave A Reply