Daktilo Nasıl Çalışır?

0

Daktilo nasıl bir alettir? Eskiden büroların ofislerin vazgeçilmezi olan daktilo nasıl çalışır? Daktilo nasıl yazı yazar? Daktilo ne işe yarar?

Daktilo

Daktilo; bilgisayarlardan önce büroların vazgeçilmez demirbaşı sayılırdı. Zaman içinde elektrikli daktilolar, daha sonra da bilgisayarlar daktiloların yerini aldı.

Advertisement

Bu yazıda mekanik daktiloyu tanıtacağız. Bu türün tüm Örneklerinde çalışma prensibi aynıdır: Kâğıda aktarmak istediğiniz harfi taşıyan tuşa bastığınız zaman, o tuşa ait kaldıraç düzeni, yazı karakterini taşıyan kuş kafasını, parmağınız ile yaratılan basıncı biraz artırarak, karbon şeride vurur, şeridin hemen ardındaki kâğıda da istediğiniz tuşun yazı karakteri aktarılır.

Daktilo Nasıl Yazı Yazar?

Daktilonun her tuş kolu, harfin büyük ye küçük (A, a) karakterlerini taşır. İstediğiniz yazı karakteri, ayrı bir tuş marifetiyle, küçük veya büyük olarak yazılabilir. Bazı tuş kolları rakamları ve işaretleri taşır (4, 5, 6) Her tuş kolu, daktilonun tam merkezindeki bir oyuğa gelebilecek bir açıda yerleştirilmiştir. Her vuruş, karbon şeridi, bir harflik mesafede ileriye taşır, bu arada şaryo da sola doğru ilerler. Bu ilerlemeden, özellikle karbon şeridin ilerlemesinden amaç, her harf için yeni bir karbon şerit parçasının devreye sokula-bilmesidir. Şerit, sonsuz değildir elbette,zaman zaman değiştirilmesi gerekir, naylon şeritlerin ömrü, pamuk şeritlere oranla daha uzundur.

Daktilo

Harf ya da kelime, cümle aralıklarını istediğiniz kadar tutabilirsiniz. Bunu size aralık çubuğu sağlar. Satır aralığı çubuğu ise, satır aralıklarının ne kadar olacağı marj ayarı ile belirlendikten sonra, her harekete geçirildiğinde, istenildiği kadar şatır aralığı sağlar. Kâğıdın üzerine sarıldığı merdane, zamanla, vuruşlardan ötürü pürüzlü bir yüzeye dönüşür, traşlanması ya da yenilenmesi gerekebilir. Ana yay düzeni, şaryoyu her harf vuruşundan – sonra sola doğru çeken sistemdir.,

Advertisement

Daktiloyu kullanmak bu kadar bilgi ile başarılabilecek denli basittir ama 10 parmakla yazmak başlı başına bir sanattır.


Leave A Reply