Dalak Büyümesi Neden Olur?

0
Advertisement

Dalak neden büyür? Dalak büyümesine sebep olan hastalıklar nelerdir? Dalak büyümesi hakkında bilgi.

dalak Dalak Hangi Hastalıklarda Büyür

Birçok hastalıklar, bozukluklar sonucu olarak, dalağın yavaş yavaş büyüdüğü görülür. Dalağın büyümesine yol açan hastalıkların başlıcaları şunlardır: Siroz, frengi, verem, sıtma, lösemi, habis kansızlık, hoçkin hastalığı (lenf bezleri sarkomu), raşitizm, kalaazar, banti hastalığı, hemolitik sarılık.

Dalağın 5-6 kiloya, hattâ 14 kiloya kadar büyüdüğü olur.

Dalak Şişmesi. — Birçok ateşli hastalık sırasında, ayrıca kalp yetersizliği, sirozu olanlarda dalağın şiştiği, ele gelecek şekilde büyüdüğü görülür.

Advertisement

Dalak apseleri de şişmeye yol açar. Dalakta apse tifo, sıtma, flebit, yılancık gibi hastalıklar sonucunda meydana gelir. Üst üste şişmeler sonunda dalak dokusu aşırı gelişir, böylece genişleyip büyür.

Dalak Enfarktüsü. — Dalak damarlarından her hangi birinin, ufak dalların vücudun başka bölgesinden gelen, ya da damarın kendisinde olan bir pıhtıyla tıkanması sonucu dalakta enfarktüs olabilir. Belirtileri yerel ağrılar, hassasiyettir.

Dalak enfarktüsünü anlamak çok güçtür. Damarı tıkayan pıhtı mikroplu ise durum ciddi sayılır. Dalakta bu sebeple apse meydana gelmesi ameliyat gerektirebilir.

Dalak Çatlaması. — Çoğunlukla hasta dalakta meydana gelirse de normal dalak da bir travma (çarpma, vurma, çeşitli kazalar) sonucunda çatlayabilir. Çatlama en çok sıtmanın etkisiyle büyümüş dalakta görülür. Sıtmadan dalağı büyümüş bir kimse tifoya yakalanacak olursa çatlama ihtimali daha da artar. Ayrıca, dalak sapının bükülmesi, çatlamaya yol açabilir. Normal bir dalağın ufak bir hareketle çatladığı çok nadir de olsa görülmüştür.

Advertisement

Çatlamanın belirtileri şunlardır: Karın içinde son derece şiddetli bir ağrı, sol kürek kemiği altında ağrı, iç kanamayı gösteren (solukluk, nabız zayıflaması ve hızlanması, şok hali gibi) belirtiler.

Böyle bir durumda, hiç şüphesiz, ameliyat gerekir.


Leave A Reply