Dalak Neden Ağrır?

0

Dalak, koştuğumuz, aşırı hareket ettiğimiz zaman neden şişer, neden ağrır? Dalağın vücudumuzdaki görevi nedir?

Advertisement

Dalak Neden Ağrır?

Uzun süre koşmaya devam edilirse, sık nefes alıp vermekle sağlanan oksijen de yetersiz kalır. Bu durumda “dalak” denilen organ devreye girer. Dalağın birçok görevi vardır. Bu görevlerinden biri de ihtiyaç anında kullanılmak üzere kan depolama görevidir.

Aşırı koşmaya devam edildiğinde dalaktaki kan, dolaşım sistemine aktarılır. Bunun için dalağın kasılması, yani biraz sıkıştırılması gerekir. İşte her zaman kasılmayan dalak, birden sıkıştırılınca ağrı, sancı yapar. Öyleyse aşırı koştuğunuzda veya yoğun egzersiz yaptığınızda karnınız sancılanıyorsa, bilin ki dalağınız sağlam çalışıyordur. Sürekli spor yaparsanız, dalak bu işi sürekli yapacağından sancı yapmaz.

Dalağın Görevleri

Dalak, bir kan filtresi gibi davranır; vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin ve kan dolaşımının miktarını kontrol eder ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur. Eğer dalak potansiyel olarak tehlikeli bakterileri, virüsleri veya kandaki diğer mikroorganizmaları tespit ederse, – lenf düğümleriyle birlikte istilacılara karşı savunucu olarak hareket eden lenfositler adı verilen beyaz kan hücrelerini oluşturur. Lenfositler yabancı mikroorganizmaları öldürmek ve enfeksiyonların yayılmasını önlemek için antikorlar üretir.

Kan dalağa aktığında, kırmızı kan hücreleri organ içindeki dar geçitlerden geçmelidir. Sağlıklı kan hücreleri kolayca geçebilir, ancak eski veya hasarlı kırmızı kan hücreleri büyük beyaz kan hücreleri tarafından parçalanır. Dalak, demir de dahil olmak üzere eski kan hücrelerinden yararlı bileşenleri korur, böylece yeni hücrelerde yeniden kullanılabilir. Dalak kanı depolamak için boyutunu artabilir. Organ, vücudun ihtiyaçlarına bağlı olarak genişleyebilir veya daralabilir. En büyük halinde, dalak rezerve, bir bardak kan tutabilir.

Advertisement


Leave A Reply