Dalga Boyu Nasıl Bulunur? Formülü, Örnek Sorular ve Çözümleri

0
Advertisement

Fizikte dalga boyu nedir, hesaplaması nasıl yapılır? Dalga boyu nasıl bulunur? Dalga Boyunun formülü, hesaplanması ile ilgili örnekler ve çözümler

Dalga Boyu Nasıl Bulunur? Formülü

Dalgaboyu
Dalga boyu dalganın tepeleri arasındaki uzaklıktır. Birçok farklı şey dalgalar gibi, teller, su, hava (ses dalgaları), zemin (depremler) gibi hareket edebilir ve ışık dalga olarak ele alınabilir. Dalga boyu Yunanca lambda: λ ile temsil edilir. Dalganın frekansına bölünmüş hızına eşittir. Dalga boyu metre (m) birimiyle ifade edilir. \displaystyle dalgaboyu=\frac{dalga\_hizi}{frekans} \displaystyle \lambda =\frac{v}{f} λ = dalga boyu, dalga tepeleri arasındaki mesafe (m) v = dalga hızı, dalgaların bir yönde hareket hızı (m / s) f = frekans, belirli bir süre boyunca bir noktadan geçen dalga tepeleri (devir / sn veya Hz)

Örnekler:

1) Sesin hızı yaklaşık 340 m / s’dir. Saniyede 20,0 frekansı olan bir ses dalgasının dalga boyunu bulun.

Cevap:

Dalga hızı v = 340 m / s ve frekans f = 20.0 çevrim / s. Dalga boyu, denklem kullanılarak bulunabilir: \displaystyle \lambda =\frac{v}{f}=\frac{340m/s}{20hz}=17m 2)

2) Bir motorlu bot, gölün yüzeyinde dalgalar üretir. Dalgalar kıyıya doğru 1,50 m / s hızla ilerlemektedir. Dalgaların en üst noktaları arasındaki mesafe (Dalgaboyu) 2.00 m’dir. Dalgaların frekansı nedir?

Cevap:

Dalga hızı v = 1.50 m / s ve dalga boyu λ = 2.00 m. Frekans için denklemi yeniden düzenleyin: \displaystyle \lambda =\frac{v}{f}\to f=\frac{v}{\lambda } \displaystyle f=\frac{v}{\lambda }=\frac{1,5m/s}{2m}=0,75hz

Advertisement

Leave A Reply