Damal Nerededir?

0
Advertisement

Damal nerededir? Damal hangi ilimize bağlıdır? Damal ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

damalDamal; Ardahan ili’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 15 köyü vardır. İlin kuzeydoğusunda; Merkez, Posof, Hanak, Artvin’in Şavşat ilçeleri ve Gürcistan ile çevrilidir.

Güneybatıda uzanan Yalnızçam Dağları’nın doğu kesimleri ilçe topraklarının yüzey şekillerini oluşturur. Doğuda Keldağı (3.050 m) yükselir. Geniş yayla düzlükleri görülür. Kura Çayı’nı besleyen derelerin bazıları ilçe topraklarından doğarak güney doğrultusunda akar. Doğu Anadolu’ya özgü sert karasal iklim egemendir. Yazlar serin ve kısa, kışlar uzun, soğuk ve kar yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 4°C, yağış tutarı 450 mm’dir. Geniş alanlara yayılan yayla bitkileriyle sarıçam ormanları doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Elverişsiz iklim koşulları ve yüzey şekilleri nedeniyle tarımsal üretim ve verim düşüktür. Buğday, arpa, fiğ yetiştirilir. Geniş yaylalarda koyun ve sığır beslenir. Hayvan ürünleri ticareti ve geleneksel el dokumacılığı yapılır. Posof-Ardahan Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 29 km uzaklıktadır.

Daha önce Hanak İlçesi’ne bağlı bir bucakken 27 Mayıs 1992’de ilçe yapıldı ve Kars’tan ayrılarak il yapılan Ardahan’a bağlandı.

Advertisement

Leave A Reply