Dame Janet Baker Kimdir?

0

Dame Janet Baker kimdir ve ne yapmıştır? Dame Janet Baker hayatı, biyografisi, opera ve müzik kariyeri nasıldır, hakkında bilgi.

Dame Janet Baker

Dame Janet Baker; (d. 21 Ağustos 1933, Hatfield, Yorkshire, İngiltere), İngiliz opera sanatçısı, mezzo-sopranodur. Anlatımlı sesi, sahneyi dolduruşu ve sözcükleri etkileyici bir tarzda vurgulayışıyla tanınmış, Gustav Mahler, Sir Edward Elgar ve Johann Sebastian Bach yorumlarıyla dikkati çekmiştir.

1956’da Kathleen Ferrier ikincilik ödülünü kazanana değin şan çalıştı. Avusturya’nın Salzburg kentindeki Mozarteum’da bir süre çalıştıktan sonra, 1956’da Oxford Üniversitesi Opera Kulübü’nde Bedrich Smetana’ nın Giz adlı yapıtında Roza rolüyle ilk kez opera sahnesine çıktı; Birmingham’daki Barber Enstitüsü’nde George Frideric Handel’in en önemli çalışmalarından ve klasik dönem öncesi opera rollerinin ilki olan Rodelinda’da Eduige’yi söyledi.

1962’de Henry Purcell’in Dido ile Aeneas’ inda baş kadın rolünü, Benjamín Britten’ın The Beggar’s Opera’sında (Dilenci Operası) Polly’yi oynadı. Britten’ın Owen Wingrave’ inde özel olarak kendisi için yazdığı Kate Julián rolünü 1971’de ilk önce televizyonda, ardından sahnede canlandırdı. O yıl Hamburg Shakespeare Ödülü’nü de kazandı. İlk İtalyan operalarının Raymond Leppard tarafından yeniden sahnelenmesi çalışmalarında, özellikle 1972’de, Claudio Monteverdi’nin II Ritorno d’Ulisse in Patria’smdalá Penelope rolünde başarılı oldu.

1975’te Dominick Argento’nun müzikli oyunu From the Diary of Virginia Woolf’un (Virginia Woolf un Güncesinden) ilk gösteriminde rol aldı ve buradaki rolüyle Pulitzer Ödülü’ne değer bulundu. Bunu izleyen yıl D.B.E.(Dame of British Empire) unvanıyla onurlandırıldı.


Leave A Reply