Damıtma Nedir?

0
Advertisement

Damıtma nedir? Damıtma nasıl yapılır, çeşitleri, ne işe yarar, hakkında bilgi.

damitmaDamıtma; bir sıvının bir katıdan ya da başka bir sıvıdan önce buharlaştırılıp yoğunlaştırılması yoluyla ayrılması işlemidir.

Normal atmosfer basıncında ya da düşük basınçta yapılabilir. Basit, ayrımsal ve vakumda damıtma olmak üzere yöntemi vardır.

Basit damıtma işleminde damıtılacak karışım kaynatılır ve oluşan buharlar ters akım ilkesine göre çalışan bir soğutucudan geçirilerek yoğunlaştırılır. Bir karışımdaki bileşenlerin uçucuları değişik olan bir dizi ürüne ayrılması işlemine ayrımsal (fraksiyonlu) damıtma adı verilir.Ayrımsal damıtmanın en önemli uygulama alanlarından biri ham petrolün damıtılarak çeşitli petrol ürünlerinin elde edilmesidir. Ayrımsal damıtma işlemleri bir fraksiyonlama ya da rektifikasyon kolonu kullanılarak yapılır. Bu kolonlar dikey bir silindir biçiminde olup kolon boyunca iyi bir sıvı-buhar ilişkisi sağlamak için içleri raflarla donatılmış ya da yüzeyi artırmak için çeşitli maddelerle doldurulmuştur. Kolonun alt ucuna damıtılacak karışımın kaynatıldığı kap, üst ucuna da soğutucu bağlanır. Maddelerin kaynama noktalan basınçla birlikte azaldığından yüksek sıcaklıklarda kaynayan ya da kaynarken bozunan maddeler düşük basınç altında damıtılır. Bu işleme de vakumda damıtma adı verilir.

Advertisement

Leave A Reply