Dantelin Tarihçesi

1
Advertisement

Dantel nedir? Dantel ne zaman ortaya çıktı? Dantelin özellikleri, tarihi, tarihçesi hakkında bilgi.

Dantelin Tarihçesi

İplikle ağ gibi örülerek veya bir kumaşın kenarına işlenerek meydana getirilen ince örgüdür. «Tentene» de denir. Oya da bir çeşit danteldir. Daha çok kadın elbise ve çamaşırlarını, yastık, örtü, vs. gibi şeyleri süslemekte faydalanılır. Kullanılış yerine göre keten, pamuk, yün, naylon, ipek gibi iplik ve tirelerden, bazen de altın ve gümüş ipliğinden yapılır.

Dantelin tarihi ancak XV. yüzyılın sonlarından başlar. Her ne kadar çok eskiden Doğu’da kadınların kullandıkları üstleri şekilli ve çok ince kumaşlar varsa da bunlara dantel demek doğru olmaz. Avrupa’da değerli ve pahalı kumaşlardan yapılmış süslü elbiselerin giyilmeye başlanması Haçlı Seferlerinden sonra olmuştur. Kısa zamanda zenginler arasında yayılan süslü elbise merakıyla dantel modası da başlamış, kadınlarla beraber erkekler de kıyafetlerinde dantele büyük önem vermişler, yakalara, kol ağızlarına dantel koymak moda haline gelmiştir. Fransız Kraliçesi Cathérine De Médicis İtalyan ressamlarına dantel, motifleri çizdirmiştir.

Avrupa’da en iyi ve güzel danteli italya’ da Venedikliler, Cenovalılar ve Milanolular yapıyordu. Venedik dantelleri ötekilerden kat kat’ üstündü. Bunlar elle işlenerek meydana getiriliyordu. Zamanla Belçika’da mekikle dantel yapılmaya başlandı. Böylesi hem daha kolay, hem daha çabuk oluyordu. Flandre eyaletinde işlenen bu danteller zamanla Venedik dantellerinin ününe erişti. Artık dantel zevki bütün Avrupa’ya yayılmıştı. Elbiseler, şapkalar, takkeler, daha birçok giyim eşyası dantelle süsleniyordu. Bundan dolayı Belçika muazzam para kazanmaya başlamıştı. Bunu gören başka memleketler de dantel yapmaya önem verdiler, birçok – yerlerde resmi kimseler tören kıyafetlerinde dantel bulundurmaya zorlandılar. Bu arada Fransa ve ispanya’da da dantel merakı ve yapımı yayıldı.

1768’de Hammond adında bir ingiliz işçisi çorap makinesinde dantel örebileceğini düşündü, pek de fena olmayan bir sonuç elde etti. 1824’te Fransa’da Lyon’da Colas ve Delompré bu konuda çok çalışmış olan Jaquard’in sistemini geliştirdiler. 1832’ye doğru Nottingham’da dairevi bir makineden faydalanarak çok güzel dantel örnekleri yapmayı başardılar. 1836’da Ferguson, Jacquard sistemiyle dairevi sistemi birleştirdi, 1881 yılında da Mallière adında bir mühendis bugün kullanılan dantel makinelerinin ilkini yaptı. Bundan sonra dantel kısa zamanda ticaret dünyasının bellibaşlı endüstrilerinden biri haline geldi.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply