Daraprim İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Daraprim ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Daraprim yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Daraprim neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Daraprim

Daraprim

Kullanımları

Bu ilaç, vücudun, beynin veya gözün ciddi bir parazit enfeksiyonunu (toksoplazmoz) tedavi etmek veya HIV enfeksiyonu olan kişilerde toksoplazmoz enfeksiyonunu önlemek için diğer ilaçlarla (sülfonamid gibi) birlikte kullanılır. Pirimetamin antiparazitik olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Parazitleri öldürerek çalışır.

Daraprim nasıl kullanılır?

Bu ilacı genellikle günde bir veya iki kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde ağızdan alın. Bulantı ve kusmayı azaltmak için bu ilacı yiyecekle birlikte alın. Kusma şiddetli ise veya devam ederse, doktorunuz dozunuzu düşürebilir veya sizi bu ilacı almayı bırakmaya yönlendirebilir. Doktorunuz pirimetamin kaynaklı kan problemlerini önlemek için başka bir ilaç (folik / folinik asit) reçete edecektir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun. Pirimetamin ile “sülfa” ilaç kullanıyorsanız, böbrek problemlerini önlemek için bol miktarda sıvı tüketin.

Bu ilaç, vücudunuzdaki ilaç miktarı sabit bir seviyede tutulduğunda en iyi sonucu verir. Bu nedenle, bu ilacı ve diğer antiparaziter ilaçları tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde alın.

Dozaj, enfeksiyon tipine, tıbbi durumunuza, yaşınıza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Bu ilacı alacağınız süre enfeksiyonunuza bağlıdır. Enfeksiyonunuzu tedavi etmek ve ciddi yan etkileri önlemek için dozunuz doktorunuz tarafından dikkatlice ayarlanmalıdır. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun.

Bu ilacı reçeteden daha fazla veya daha az almayın. Daha iyi hissediyor olsanız bile, doktorunuz tarafından istenmedikçe bu reçeteyi tamamlamadan önce almayı bırakmayın. Doktorunuzun onayı olmadan dozunuzu atlamak veya değiştirmek, parazit miktarının artmasına, enfeksiyonun tedavi edilmesini daha zor hale getirmesine (dirençli) veya yan etkilerin kötüleşmesine neden olabilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Bulantı, kusma ve iştahsızlık görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilacı kullanan bazı kişiler, özellikle yüksek dozlarda kan problemleri de dahil olmak üzere ciddi yan etkiler geliştirebilir. Bu risk folik / folinik asit kullanımı ve düzenli kan testleri ile azaltılabilir. Bu semptomlardan herhangi biri ortaya çıkarsa derhal doktorunuza söyleyin: kolay morarma / kanama, ciddi enfeksiyon belirtileri (yüksek ateş, şiddetli titreme, sürekli boğaz ağrısı gibi), düşük kırmızı kan hücresi sayımı belirtileri (şiddetli yorgunluk, soluk dudaklar gibi) / hızlı kalp atışı / olağan aktivitelerle nefes alma), şişmiş / ağrılı dil.

Kanlı / pembe idrar, göğüs ağrısı, yavaş / hızlı / düzensiz kalp atışı gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Pirimetamin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: nöbetler, böbrek problemleri, karaciğer problemleri, belirli bir düşük kırmızı kan hücresi sayısı (düşük kan folatına bağlı megaloblastik anemi), diğerlerinden düşük folik asit seviyeleri durumları (yetersiz beslenme, gıdanın emilimi ile ilgili problemler, alkolizm), düşük kırmızı / beyaz kan hücresi sayımı, düşük kan pıhtılaşma hücresi (trombosit) sayımı.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Folik asit hamilelik sırasında çok önemlidir. Doktorunuz düşük folat seviyelerini önlemek için folik / folinik asit reçete edecektir.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: lorazepam, penisilamin, sülfa ilaçları (sülfametoksazol gibi), folat seviyelerini düşürebilen ilaçlar (fenitoin, trimetoprim), kan sayımlarını azaltabilen ilaçlar (proguanil, zidovudin, kemoterapi gibi) metotreksat, daunorubisin, sitozin dahil).


Leave A Reply