Darende Nerededir?

0

Darende nerededir? Darende hangi ilimize bağlıdır? Darende ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

darendeDarende; Malatya İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Balaban), 44 köyü vardır. İlin batısında; doğudan Yazıhan, Akçadağ, kuzeyden Kuluncak ilçeleri, batıdan Sivas, güneyden Kahramanmaraş illeriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe topraklarının başlıca yükseltileri; doğudan kuzey-güney yönünde uzanan Akçababa Dağları (2.164 m), kuzeydoğuda Leylek Dağ (2.052 m), batıda Heranlı Dağı (2.283 m), güneyde Kuş-kaya Tepesi (1.922 m) ve güneydoğudaki Kepez Dağı’dır (2.140 m). Ekonomi, tarım, hayvancılık ve el sanatlarına dayanır. En önemli ırmağı olan Tohma Çayı’nın suladığı tarım alanlarında buğday, arpa, mısır, nohut, fasulye, mercimek ve şekerpancarı üretilir. İlin nohut üretimi en yüksek ilçesidir. Meyvecilik ve sebzecilik gelişmiştir. Hayvancılık ve hayvansal ürünlerden yağ, yün, deri alım satımı önemlidir. Halıcılık, dericilik, kilimcilik özellikle köylerde yoğunlaşmış el sanatları arasındadır.

Heranlı Dağı’nın doğu eteklerinde deniz düzeyinden 1.080 m yükseltide, Malatya-Kayseri Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 118 km uzaklıktadır. 1934’te Malatya’ya bağlandı.


Leave A Reply